آرشیو ماهیانه:

آبان1387  -  شهریور1389  -  مهر1389  -  آذر1389  -  

اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  مرداد1390  -  شهریور1390  -  

مهر1390  -  دی1392  -  

  گزارش و بیانیه
نامه خانواده کبودوند به پارلمان نروژ 3/7/1390
به محضر رئیس و اعضای پارلمان کشور نروژ
احتراماً به استحضار می رساند: محمدصدیق کبودوند از جامعه کرد در خاورمیانه به عنوان یکی از نامزدهای جایزه صلح نوبل 2011به کمیته صلح نوبل معرفی شده است
بیشتر

  گزارش و بیانیه
رهبران جنبش سبز از زندان خانگی آزاد شوند 15/6/1390
محمد صدیق کبودوند در زندان طی بیانیه کوتاه خواستار پایان دهی به حبس خانگی آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد.
متن بیانیه در پی میآید:
نزدیک به 7 ماه است که رهبران جنبش سبز توسط دستگاه های امنیتی و قضایی در خانه هایشان حبس و زندانی شده اند .آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی متهم اند به اعتراض به برگزاری انتخابات ناسالم و حمایت از حقوق و مطالبات مردم و مطالبه آزادی و دموکراسی ،انتخابات سالم و احترام به قانون و اراده مردم .بطوری که گفته میشود رهبران جنبش سبز از تارخ بازداشت خانگی تاکنون از کلیه ارتباطات با خانواده هایشان ودوستان ،اطرافیان و دنیای خارج از چاردیواری منازلی که درآن زندانی شده اند محروم گردیده اند که این وضعیت به مثابه سلب و محروم کردن شهروندان از حقوق وآزادی های اساسی و مصداق آشکار و بسیار جدی نقص حقوق بشر است.از این رو از مردم ایران و از احزاب و سازمان های سیاسی ،سازمانهاونهادهای حقوق بشری ،فعالان سیاسی و مدنی و وجدان های بیدار درخواست میشود نسبت به ادامه حبس خانگی رهبران جنبش سبز ،اعتراض خود را به هر نحو ممکن اعلام نموده و آزادی آنان را خواستار شوند .من - محمد صدیق کبودوند - کوشنده حقوق بشر زندانی نیز به سهم خود ،خواهان پایان دهی به حصر منازل آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی و رهایی بدون قید و شرط آنها از بند و زندان خانگی هستم.
تهران،زندان اوین/14 شهریور 1390/5 سپتامبر 2011

بیشتر

  گزارش و بیانیه
حبس کبودوند و ادامه آن غیرقانونی است 25/5/1390
همانگونه که بارها بیان شده محمدصدیق کبودوند در اوایل سال 1384 با استناد به ماده 20 اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده 21 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مبنی بر تشکیل مجامع مسالمت آمیز، اقدام به تشکیل سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برای حمایت و دفاع از حقوق بشر کرده است، این در حالی است که دولت ایران اعلامیه جهانی حقوق بشر را امضا و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را تصویب و متعهد به اجرای آن شده است. در همان حال ماده 9 قانون مدنی ایران این تعهدات بین المللی و مفاد آنها را به عنوان قانون محسوب نموده است. بنابراین کبودوند در جریان تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان مرتکب هیچگونه اقدام غیرقانونی نشده و محکومیت ایشان در دادگاه انقلابی زیرنظر وزارت اطلاعات کاملاً غیرموجه است و از آنجا که دادگاه انقلاب از وزارت اطلاعات دستور میگیرد و با توجه به اینکه دادگاهی ایشان برخلاف اصل 168 قانون اساسی بطور غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه و در محاکم دادگستری یا دادگاه صالح، برگزار نشده، از این رو حکم به محکومیت ایشان غیرقانونی و فاقد وجاهت قانونی است. هم چنین از آنجا که مطابق مفاد ذیل اصل نهم قانون اساسی «هیچ مقامی حق ندارد حتی به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادی های مشروع را هرچند با وضع قوانین و مقررات سلب کند». بنابراین محروم کردن کبودوند از آزادی، و حبس طولانی مدت ایشان کاملاً غیرقانونی و مغایر با قوانین داخلی و حقوق مندرج در منشور حقوق بشر است.
با عنایت به مراتب فوق، ما خانواده کبودوند با اعلام غیرقانونی بودن حبس کبودوند و ادامه آن، ضمن درخواست آزادی فوری ایشان، بیان می داریم از این پس در هیچیک از اطلاعیه ها و بیانیه های خود، حبس ایشان را قانونی نمی دانیم و با قید «حبس غیرقانونی کبودوند» تمامی اطلاعیه ها و بیانیه های پیش از این را نیز اصلاح و از رسانه های جمعی آزادی خواه و هم چنین از نهادها و سازمان های حقوق بشری و مجامع و نهادهای سیاسی درخواست می نماییم که در موارد اشاره به ذکر نام و حبس کبودند، غیرقانونی بودن حبس را مورد تاکید قرار دهند.
تهران: 20 مرداد 1390/ 11 آگوست 2011
بیشتر

  گزارش و بیانیه
مردم کرد حقوق اساسی خود را از طریق مبارزه مدنی کسب می کنند 8/5/1390
کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند
محمدصدیق کبودوند از مردم کرد خواست از طریق مبارزه و نافرمانی مدنی و بدور از خشونت، برای کسب حقوق اساسی و آزادی های بنیادین خود اقدام کنند.
محمدصدیق کبودوند:« مردم کرد دهه هاست که با خشونت، سرکوب و تروریسم دولتی و آپارتاید و بی حقوقی مواجه اند و این در حالی است که رنج و آزار و ادبار این مردم اغلب مورد اغماض کسانی که خود را اپوزیسیون حکومت می خوانند قرار می گیرد، در واقع رفتارها و برخوردهای خشونت بار دولتی نسبت به مردم کرد غالباً از سوی اپوزیسیون غیرکرد بی اهمیت، مسکوت و نادیده انگاشته می شود. متاسفانه اپوزیسیون همانند حکومت از مواضع قیوم مآبانه به مسئله حقوق اساسی مردم کرد می نگرد و با چنین رویکرد و دیدگاهی مردم کرد را محقق به احقاق حقوق اساسی خود نمی دانند و یا معمولاً با نگاهی تبعیض آلود آن را زیاده خواهی ارزیابی می کنند. بنابراین پرواضح است که اپوزیسیون ایرانی نسبت به موضوع حقوق کردها در ایران نه تنها موضع روشن و شفافی اتخاذ نکرده، بلکه بر موج متهم سازی کردها به جدایی خواهی و کردهراسی دامن می زنند. در هرحال اپوزیسیون ایرانی طی دهه های گذشته تا به امروز همراهی و یا حداقل همدردی چندانی نسبت به مردم کرد نشان نداده اند.
از این رو این مردم ناگزیرند کماکان و با شیوه های مدنی به مبارزه خود ادامه دهند. با چنین وضعیتی می توان خاطرنشان ساخت که مردم کرد در ایران، امروز از لحاظ حقوقی و سیاسی واجد شرایط ضروری راه اندازی جنبشی نوین، مدنی مسالمت آمیز و مستقل برای کسب آزادی های بنیادین و حقوق اساسی خود از جمله حق تعیین سرنوشت اند و این جنبش بطور قطع مبتنی بر مبارزه منفی و مسالمت آمیز و با ابتنا بر نافرمانی مدنی و به دور از هرگونه خشونتی خواهد بود. تردیدی نیست که مردم کرد استفاده از خشونت برای پاسخ به رفتارهای خشونت آمیز دولتی را تحریم می کنند و با اتکا بر شیوه های مدنی، سیاسی و حقوقی و با اصرار بر خواسته های اصلی و بنیادی، شناسایی حقوق اساسی و حق تعیین سرنوشت و تحقق اداره و مدیریت امور خود را از طریق مبارزه مدنی محقق می سازند.
بیشتر

  گزارش و بیانیه
نسرین ستوده فعال حقوق بشر آزاد شود 30/3/1390
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»
محمدصدیق کبودوند، در زندان طی بیانیه ای آزادی خانم نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر را از بند خواستار شد. متن بیانیه در پی می آید:
نسرین ستوده وکیل فعال و کوشنده حقوق بشر، در سال های اخیر وکالت بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی را برعهده گرفته و تلاش های بی دریغی در دفاع از موکلانش و در رد اتهام های واهی و بی اساس به آنان داشته است. خانم نسرین ستوده اگرچه با پذیرش وکالت بسیاری از فعالان سیاسی ریسک خطرهای امنیتی موجود را پذیرفته، اما هیچگاه دفاع وی از حقوق قانونی موکلانش دفاع از عقیده و یا گرایش سیاسی متهمان نبوده است. بطور قطع هرگونه اتهام وابستگی سیاسی نسرین ستوده به گروه های سیاسی مخالف غیرقابل پذیرش است و طرح اینگونه اتهامات که از سوی دستگاه های امنیتی و قضایی جهت ممانعت از ادامه فعالیت های این کوشنده حقوق بشر مطرح شده، کاملا غیرموجه و مردود است.
من به نام خود و به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان آزادی خانم نسرین ستوده را خواستار شده و از وجدان های بیدار می خواهم برای رهایی ایشان از بند تلاش کنند.
تهران: زندان اوین 29 خرداد 1390/ 19 ژوئن 2011
بیشتر

  گزارش و بیانیه
به حبس خانگی رهبران جنبش سبز پایان داده شود 29/3/1390
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»
محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در زندان، طی بیانیه کوتاهی، خواهان پایان یافتن حبس خانگی آقایان موسوی و کروبی شد. متن بیانیه در پی می آید:
بیش از یکصد روز است که رهبران جنبش سبز در ایران، در خانه های خود زندانی شده اند. آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی که بدلیل دعوت از مردم برای گردهمایی اعتراضی نسبت به وضعیت موجود در کشور و حمایت از جنبش های دموکراسی خواهانه کشورهای غربی، در 25 بهمن ماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی و قضایی، زندانی و با حبس خانگی روبرو گردیده و از کلیه ارتباطات با مردم، و حتی با نزدیکانشان محروم و هم اکنون امکان و اجازه خروج از منازل خود را ندارند.
من به نام یک کوشنده حقوق بشر و به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، زندانی شدن خانگی رهبران جنبش سبز را نقض آشکار حقوق مدنی و سیاسی و شهروندی آنان و نقض صریح منشور حقوق بشر دانسته و از سازمان های مدافع حقوق بشر و وجدان های بیدار جهانی درخواست می نمایم برای وادار ساختن حکومت جمهوری اسلامی به پایان دهی به حبس خانگی آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و اعاده آزادی و حقوق مدنی و سیاسی آنها تلاش کنند.
تهران: زندان اوین 22 خرداد 1390/ 12 ژوئن 2011
بیشتر

  گزارش و بیانیه
پیام تسلیت کبودوند 25/3/1390
پیام تسلیت کبودوند
خطاب به خانواده و دوست دارانش
محمدصدیق کبودوند در ملاقات غیرحضوری با خانواده خود از درگذشت نابهنگام آقای «رضا هدی صابر» ابراز تاسف و تاثر و اندوه کرد. کبودوند گفت: «از مرگ ناگهانی هم بندی و هم صحبتش جناب رضا هدی صابر که در اثر اعتصاب غذای اعتراضی به قتل خانم هاله سحابی درگذشت شدیداً متاسف و متاثر و اندوهگین است.» وی بی توجهی و سهل انگاری مرکز درمانی زندان اوین و رفتار بی مسئولانه روسای دستگاه های امنیتی و قضایی و زندان را در مرگ رضا صابر و چند زندانی سیاسی دیگر که در ماه های اخیر درگذشته اند، محکوم می نماید.
کبودوند از جناب آقای «رضا هدی صابر» به عنوان یک فعال مدنی- سیاسی کوشا، آزادی خواه و دموکراسی طلب و مردم دوست نام برد. ایشان درگذشت نابهنگام ایشان را به خانواده صابر، دوست دارانش و جامعه مدنی و مردم ایران تسلیت گفت.
کبودوند در پایان بیانیه جمعی زندانیان سیاسی بند 350 در این ارتباط را (به استثنای جملات دارای بار ایدئولوژیکی) تایید نمود.
بیشتر

  گزارش و بیانیه
تسلیت به خانواده سحابی 18/3/1390
کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند
محمدصدیق کبودوند در دیدارغیرحضوری با خانواده خود از خبر درگذشت سحابی ها ابراز تاسف نمود. وی درگذشت مهندس عزت الله سحابی و قتل هاله سحابی را ضایعه ای دردناک برای جامعه مدنی و کوشندگان راه آزادی در ایران نامید و درگذشت این دو فعال سیاسی و مدنی را به خانواده سحابی، دوست داران آنها و جامعه مدنی و مردم ایران تسلیت گفت.
بیشتر

  گزارش و بیانیه
جهان مردم خاورمیانه را دریابد 4/3/1390
کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند
رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در زندان طی بیانیه ای از وجود و تداوم استبداد و دیکتاتوری و نقض فاحش حقوق بشر در کشورهای منطقه ابراز نگرانی نموده و وجدان های جهان را به یاری مردم خاورمیانه فراخواند.
محمدصدیق کبودوند: « حکومت های استبدادی و حاکمان خودکامه و دیکتاتور سال های سال است بر مردم اغلب کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا فرمانروایی می کنند و با غصب حقوق و آزادی های اساسی مردم و نقض فاحش حقوق بشر ملت های منطقه را مورد رنج و آزار قرار می دهند. حاکمانی به نام امیر و ملک و رئیس جمهور مادام العمر سالهاست که آزادی های سیاسی و مدنی مردم را زیرپا می گذارند که نمونه اینگونه حکومت ها در کشورهای مصر، لیبی و سوریه مشاهده می شود.
در سوریه فرمانروای حاکم بر این کشور با خشن ترین شیوه ها آزادی های سیاسی و اساسی را از مردم سلب کرده و هم اکنون همانند سرهنگ حاکم بر لیبی به کشتار مردم معترض و آزادی طلب پرداخته است. بخشی از مردم سوریه که کردها هستند به رغم اینکه جمعیتی حدود سه میلیون نفرند اما از ابتدایی ترین حقوق انسانی محروم اند.
من به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، از کشته و مجروح شدن تعدادزیادی از معترضان مردمی توسط نظامیان دولتی در لیبی و سوریه و یمن و دیگر کشورهای منطقه در هفته های اخیر هم چنین از نقض گسترده حقوق بشر و فقدان آزادی های سیاسی و مدنی در تمامی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران به شدت متاثر و نگرانم و از دولت های آزاد و وجدان جهانی درخواست می نمایم توجه بیشتری به وضع حقوق مردم خاورمیانه، بویژه وضعیت حقوق بشر در کشورهای غیردموکراتیک منطقه مبذول دارند و برای رهایی مردم منطقه از استبداد و خودکامگی و بویژه برای نجات مردم کرد در سوریه و ترکیه و ایران از رنج و آزار و ستم و بی حقوقی تلاش نمایند.»
تهران: زندان اوین 20 مه 2011
بیشتر

  گزارش و بیانیه
برای الغای مجازات اعدام زندانیان سیاسی تلاش کنیم 25/2/1390
برای الغای مجازات اعدام زندانیان سیاسی تلاش کنیم
کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند
محمدصدیق کبودوند در آستانه سالگرد اعدام پنج زندانی از جمله چهارزندانی کرد در زندان اوین، پیامی ارسال داشت که در پی می آید:
محمدصدیق کبودوند: «به دلیل فقدان حمایت های داخلی و جهانی از مردم تحت آپارتاید کردستان، دستگاه های امنیتی و قضایی با فرادستی و در آزادی کامل اقدام به دستگیری و بازداشت و شکنجه و محاکمه و صدور احکام سنگین و اجرای اعدام فعالان و کوشندگان حقوق مردم کرد در ایران می کنند. ظاهراً دیوار کوتاه کردها، باعث شده که حتی برای ایجاد رعب و وحشت در کشور، از مردم بی پناه کرد هزینه شود. چنانچه سال گذشته در آستانه سالگرد قیام جنبش سبز پنج زندانی از جمله چهارفعال کرد که هریک حدود چهارسال از عمر خود را در حبس سپری کرده بودند، قربانی شدند و این اقدام انجام شد تا به اصطلاح زهره چشم از جنبش سبز که کردها در آن مشارکت چندانی نداشتند گرفته شود، شیرین علم هولی، فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی و علی حیدری از جمله این قربانیانند.
من به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، اعدام نامبردگان را از آن جهت که هیچ گونه سند و یا دلیل قانع کننده ای برای توجیه این درجه از خشونت غیرانسانی ارائه نشد، توجیه ناپذیر دانسته و اساساً اعدام زندانیان سیاسی را غیرقابل پذیرش می دانم. من بر این باورم تا زمانی که مردم کرد و نیز مردم ایران برای الغای مجازات اعدام بویژه زندانیان سیاسی دست به اقداماتی اساسی و گسترده نزنند این روند نفرت آور ادامه خواهد یافت. از این رو از مردم ایران و مردم کردستان درخواست می نمایم، حداقل یکصدم از اوقات فراغت خود را از راه های مدنی صرف تلاش برای لغو سلب حیات انسان ها توسط دولت ها و توقف مجازات اعدام زندانیان سیاسی بنمایند. بیاییم برای الغای مجازات اعدام در ایران کوشش بیشتری بکنیم.»
تهران: زندان اوین 18 اردیبهشت 1390/ 7 مه 2011
بیشتر

  گزارش و بیانیه
در روز جهانی کارگر، مشکلات آنها را فرا یادآوریم 25/2/1390
کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند
محمدصدیق کبودوند، به مناسبت روز جهانی کارگران پیامی ارسال داشته که متاسفانه با تاخیر فراوان دریافت شده، متن این پیام در پی می آید
«اول ماه مه، روز جهانی کارگران فرا می رسد و کارگران در ایران هم چون سالیان گذشته، کماکان در چنبره ای از مشکلات شغلی، معیشتی، رفاهی و صنفی گرفتارند. اذعان دستگاه های دولتی به میلیون ها نفر بیکار در ایران، تشدید بی کاری در میان فارغ التحصیلان و صاحبان حرفه، بویژه در میان زنان، عدم دستیابی زنان به مشاغل مناسب، تشدید فقر و تنگدستی در میان خانواده های کارگر و مزدبگیر، ناگزیر بودن بخشی از اقشار جامعه به اشتغال در شغل های کاذب، اشتغال میلیون ها کودک به کارهای سخت و طاقت فرسا بدلیل فقر خانواده های آنان، تیره روزی و تنگدستی کارگران به اصطلاح شاغل به دلیل دریافت دستمزدهای پایین و درآمدهای ناچیز، عدم امکان دسترسی حداقل بیش از نیمی از خانواده های ایرانی بویژه طبقات کارگر و کارمند و مزدبگیر به بیمه و تامین رفاهی و اجتماعی و تغذیه و مسکن مناسب و عدم هرگونه امکانی جهت فعالیت و یا ایجاد نهادهای غیردولتی و اتحادیه و سندیکاها جهت دفاع از حقوق صنفی خود از جمله بخشی از مشکلات فراروی کارگران است.
من به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، بجای شادباش چنین روزی ناگزیر به گوشه ای کوچک از مشکلات گریبانگیر کارگران در ایران و کردستان اشاره نموده و آن را فرا یاد دست اندرکاران دولتی آورم و از مقام های دولتی درخواست نمایم به جای ارائه آمارهای غیرواقعی به واقعیات موجود در جامعه توجه نموده و برای حل مشکلات فراروی حداقل نیمی از ساکنان کشور چاره اندیشی کنند. من همچنین از دولت ایران می خواهم مفاد میثاق بین المللی حقوق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و پروتکل ها و کنوانسیون های سازمان جهانی کار را در مورد تامین حقوق کارگران مورد توجه جدی قرار داده و برای اشتغال مناسب کارگران و تامین درآمد کافی، مسکن مناسب، بهداشت ضروری و آموزش لازم اکثریت اقشار جامعه تلاش نمایند.»
تهران: زندان اوین 11 اردیبهشت 1390/ اول ماه مه 2011
بیشتر

  گزارش و بیانیه
منشور و میثاق فعالیت و کوشش ما 17/9/1389
دهم دسامبر فرا می رسد و در کشور ما مثل سال های گذشته این روز غریبانه می گذرد، مردم از حقوق شان می گویند، بدون آنکه مفاد منشور حقوق بشر را بطور جدی مورد توجه قرار دهند. در گرامی داشت ده دسامبر بعنوان روزی فرخنده و در احترام به تلاش های کوشندگان حقوق بشر و همراه و همیار در تحمل رنج هایشان، نگاهی دوباره به اعلامیه جهانی حقوق بشر به مثابه سندی گران سنگ و پایه همه حقوق و آزادی های بنیادین انسانی می افکنیم. اگرچه آنرا حداقلی از حقوق و آزادی های استاندارد بدانیم و اگرچه در آرزوی تضمین و تامین این حداقل ها باشیم و رعایت و احترام به آن را از دولت ها خواستار شویم اما آنرا منشور و میثاقی برای فعالیت ها، کوشش ها و تلاش هایمان می دانیم
بیشتر

  گزارش و بیانیه
نگرانی و تاسف کبودوند از بروز خشونت در کردستان 28/7/1389
به دلیل تعطیلی هفته گذشته محمدصدیق کبودوند پس از 15 روز موفق با ملاقات غیرحضوری بیست دقیقه ای با خانواده گردید. پدرزندانی حقوق بشر کردستان در این دیدار غیرحضوری از اقدامات خشونت آمیز اخیر به ویژه حادثه 15 مهرماه سنندج را که طی آن تعدادی نیروی انتظامی و 2 رهگذر کشته و زخمی شدند ابراز نگرانی نمود و تاسف عمیق خود را از وقوع این گونه حوادث خشونت بار و شک برانگیز اعلام کرد. وی با ناموجه خواندن توسل به خشونت و ترور نگرانی شدید خود را از احتمال تکرار و گسترش خشونت های بیشتر در مناطق کردنشین بیان نمود.
بیشتر

  گزارش و بیانیه
کبودوند: بمب گذاری در میان مردم توجیه ناپذیر و مردود است 28/7/1389
محمدصدیق کبودوند «پدر حقوق بشر کردستان» در دیدار غیرحضوری هفتگی -20 دقیقه ای- با خانواده ضمن اشاره به واقعه بمب گذاری در شهر مهاباد که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از افراد عادی و شهروندان بویژه زنان تماشاگر رژه نظامی گردید، آن را حادثه ای هولناک و اقدامی غیرانسانی خواند و تاثر و تاسف عمیق خود را ابراز نمود و گفت: «اینگونه اقدامات خشونت بار، با هر هدف و منظوری که باشد مردود است و هیچگونه توجیهی نمی توان برای آن ارائه داد».
بیشتر

  گزارش و بیانیه
گزارش هفته 342 30/10/1392
کردوند: پایگاه خانواده کبودوند
بیشتر

  گزارش و بیانیه
با تامین خواسته های برحق کبودوند مانع از اعتصاب غذای او شوید 7/6/1389
5دی ماه 1387- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که محمد صدیق کبودند در اعتراض به رفتارهای غیر انسانی با او در زندان، از هفته آینده دست به اعتصاب غذا خواهد زد. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران مصرا از مقامات خواست که با آزاد کردن فوری آقای کبودوند برای معالجه توسط پزشکان متخصص مانع از اعتصاب غذای ایشان شوند.

علیرغم هشدارهای متعدد در باره در خطر بودن سلامتی محمد صدیق کبودوند و تقاضای رسمی وکیل و خانواده ایشان برای مرخصی پزشکی، نه تنها هیچ تغییر مثبتی در وضعیت آقای کبودوند حاصل نشده است، بلکه فشارها و رفتارهای غیر انسانی با ایشان تشدید شده است.
بیشتر

  گزارش و بیانیه
درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر 7/6/1389
برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که آقای محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و دبیر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان (RMMK)، در زمانی که در حبس خودسرانه بسر می برده متحمل حمله قلبی شده و اکنون نیاز فوری به درمان پزشکی دارد.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، آقای محمد صدیق کبودوند روز ۱۷ دسامبر ۲۰۰۸ در داخل سلولش در زندان اوین دچار حمله قلبی شد و از این پس جان او در خطر می باشد. آقای کبودوند روز ۱۹ مه ۲۰۰۸ نیز دچار حمله قلبی شده بود. پزشکان زندان طی نامه ای به مسؤولان قضایی اعلام کردند که آقای کبودوند نیاز فوری به مداوای پزشکی تخصصی در خارج از زندان دارد، ولی مسؤولان تاکنون هیچ گونه اقدامی در این زمینه انجام نداده اند. او در اوایل ماه دسامبر ۲۰۰۸ توسط پزشکان زندان مورد معاینه قرار گرفت و در نتیجه معاینه نوشته شده که وی سرگیجه دارد و فشار خون او ثابت نیست و اینکه اختلالات مربوط به کلیه ها و پروستات او رو به وخامت است.

برنام
بیشتر

  گزارش و بیانیه
عفو بین الملل:کبودوند را فورا آزاد کنید 7/6/1389
سازمان عفو بین الملل نوزدهم دسامبر طی بیانیه‌ای به‌ شرح مشکلات جسمانی آقای محمد صدیق کبودوند پرداخته‌ و خواستار آزادی فوری ایشان شده‌ است.

در صدر این بیانیه‌ گفته‌ می شود که‌ محمد صدیق کبودوند در 17 دسامبر دچار حمله‌ی قلبی شده‌ است.وی به‌ بهداری زندان اوین برده‌ شده‌ بود اما هیچ پزشکی به‌ واسطه‌ی این که‌ در ایران تعطیلی ملی بود،آنجا وجود نداشت.عفو بین الملل نگران این موضوع است که‌ از او مراقبت کافی پزشکی به‌ عمل نمی آید.
بیشتر

  گزارش و بیانیه
زندگی کبودوند همچنان در خطر است 7/6/1389
هیچکس پاسخگو نیست که چرا کبودوند در حالی که در وضعیت کاملا خطر قراردارد، به جای بستری شدن در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان همچنان در سلول سرد خود نگه داشته شده است.30 آذر ماه 1387- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که علیرغم هشدارهای متعدد در باره در خطر بودن سلامتی محمد صدیق کبودوند و تقاضای رسمی وکیل و خانواده ایشان برای مرخصی پزشکی، هیچکس در قوه قضائیه پاسخگو نیست. در سحرگاه روز بیست و هفتم آذرماه 1387، کبودوند در داخل سلول خود برای بار دوم در 8 ماه گذشته، در زندان اوین دچار حمله قلبی شد و در حال حاضر نیز در وضعیت خطرناکی در سلول سرد خود در بند 209 زندان اوین نگهداشته شده است.

بیشتر

  گزارش و بیانیه
زندگی محمد صدیق کبودوند؛ مدافع حقوق بشر زندانی در خطر است 7/6/1389
30 آذر ماه 1387- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات قضایی خواستار آزادی فوری محمد صدیق کبودند؛ مدافع حقوق بشر زندانی شد، تا در خارج از زندان مورد درمان فوری قرار گیرد. در سحرگاه روز بیست و هفتم آذرماه 1387، کبودوند در داخل سلول خود در زندان اوین دچار حمله قلبی شد و در حال حاضر نیز در وضعیت خطرناکی قرار دارد.

هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: "در درجه اول کبودند اساسا نباید بخاطر فعالیتهای مسالمت آمیز حقوق بشری خود در زندان باشد. در حال حاضر هم که بی دلیل در زندان است، در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارد و مقامات ایرانی مسئولیت کامل حفظ سلامتی و جان او را بر عهده دارند."
بیشتر


محمد صدیق کبودوند