آرشیو ماهیانه:

آبان1387  -  بهمن1387  -  اسفند1387  -  فروردین1388  -  

تیر1388  -  شهریور1388  -  شهریور1389  -  مهر1389  -  

آبان1389  -  آذر1389  -  دی1389  -  بهمن1389  -  

اسفند1389  -  فروردین1390  -  اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  

تیر1390  -  مرداد1390  -  شهریور1390  -  مهر1390  -  

دی1392  -  بهمن1392  -  اسفند1392  -  اردیبهشت1393  -  

  خبر و اطلاعیه
به مراجع قانونی داخلی و خارجی شکایت میکنیم 17/2/1393
اطلاعیه خانواده کبودوند
به مراجع قانونی داخلی و خارجی شکایت میکنیم
همانگونه که در برخی از رسانه های منعکس شده است،محمد صدیق کبودوند سه هفته پیش پس از حمله گارد زندان به بند 350 توسط افراد لباس شخصی حفاظت اطلاعات مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و به رغم انکار مسئولان ذیربط و مقامات قضایی و دولتی، ایشان به شدت مجروح و مصدوم و شکنجه گردیده است. که در این رابطه برای مدت نوزده روز در بیمارستان یا درمانگاه مرکزی زندان تحت تدابیر محدود کننده بستری بوده است. اما بستری شدن طولانی مدت وی صرفا به منظور از بین بردن آثار و شواهد شکنجه بوده است ،با این حال گزارشهای روزانه مرکز پزشکی، مدت بستری شدن و علت آن و مدارک پزشکی مربوطه اگرچه احتمال دستکاری و یا از بین بردن آن وجود دارد اما فیلم دوربین های محل شکنجه دربند 240 و سلول انفرادی و همچنین دوربین اتاق بستری در بخش درمانگاه یاد شده، شکنجه و وجود آثار و شواهد و خونریزی های زیر پوستی و جراحات ناشی از شکنجه را ثابت میکند و هم چنین مشاهده عینی تعدادی از هم بندیان که بصورت موردی و اتفاقی آقای کبودوند را در درمانگاه مرکزی و یا سالن ملاقات دیده بودند خود گواه دیگریست از تایید شکنجه و آثار آن که غیر قابل انکار است و با بررسی قانونی مدارک و شواهد یاد شده ادعای ما در مورد شکنجه محمد صدیق کبودوند به اثبات میرسد.
در هر صورت اکنون که ایشان بنا به درخواست های مکرر خود ترخیص و به بند 350 بازگشته است ما خانواده کبودوند اعلام مینماییم که قصد داریم موضوع شکنجه عزیز در بندمان را از طریق مراجع داخلی از جمله دولت و مجلس و مراجع بین المللی از جمله دبیرکل سازمان ملل ، کمیساریای عالی حقوق بشر، شورای حقوق بشر، سازمان های بین المللی حقوق بشراز جمله فدراسیون بین المللی حقوق بشر ،عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشرو سازمان منع شکنجه مورد پیگیری قرار داده و نامه ها و شکایاتی حاوی تشریح شکنجه رئیس سازمان حقوق بشر کردستان و حبس ظالمانه 8 ساله ایشان و محکومیت غیر قانونی 11 ساله برای وی را به پارلمان اروپا، اتحادیه اروپا و پارلمانهای نروژ، سوئد،انگلستان، کانادا و سنای آمریکا و نیز مسئول سیاست خارجی اروپا و وزرای خارجه کشورهای یاد شده ارجاع و به طور مشخص خواهان پیگیری موضوع حبس و شکنجه وی خواهیم شد و از همین جا از کلیه کسانی که ما را در تهیه و تنظیم متون حقوقی و ترجمه و ارسال آن یاری میکنند سپاسگذاریم .
تهران 18/ 2/ 1393
خانواده محمد صدیق کبودوند
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
گزارش هفته 348 9/12/1392
در دو هفته گذشته که همسر و پسر بزرگ آقای کبودوند توانستند برای اولین بار در یک سال گذشته با ایشان دیداری نیم ساعته به صورت حضوری داشته باشند انتظار می رفت سخت گیری ها نسبت به ملاقات خانواده با ایشان تعدیل و بهبود یابد، اما متاسفانه سخت گیری ها همچنان برقرار است و این هفته مسئولین قصد ممانعت از ملاقات خانم حسنی با آقای کبودوند را داشتند که در نهایت در آخرین لحظه این ملاقات بصورت کوتاه انجام شد.
خانم حسنی در این ملاقات گزارشی از وضعیت فرزندان و خانواده، برخورد مسئولین را به اطلاع ایشان رساند. در ضمن در هفته گذشته ملاقاتی انجام نشده بود.
7 اسفند 1392
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
گزارش هفته 346 23/11/1392
سرانجام پس از یک سال، دادستانی اجازه دیدار حضوری داد و ملاقات این هفته بصورت حضوری انجام شد. هفته گذشته دلیل کسالت خانم حسنی همسر ایشان، آقای کبودوند ملاقات نداشت . بنابراین در دیدار این هفته گزارشی از وضعیت و سلامتی فرزندان، خانواده، برادران و خواهران و فامیل و دوستان در دو هفته گذشته ارائه شد. آقای کبودوند از مشکلات برخی از فعالان سازمان پرسید. برخی شنیده ها بازگو شد. هم چنین خبر اقدام قابل تقدیر اعضای پارلمان یک کشور اروپایی در نامزد کردن ایشان برای جایزه ای بین المللی که متاسفانه بی موقع اعلام شده به اطلاع وی رسید. در پایان کبودوند از دریافت کتاب های ارسالی پس از دو هفته خبر داد، ملاقات این هفته 30 دقیقه به طول انجامید.
شماره گزارش هفته های گذشته پس و پیش شده بود که با این گزارش اصلاح می شود.
تهران: 23 بهمن 1393
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
گزارش هفته 344 11/11/1392
متاسفانه آقای کبودوند دارای سابقه ناراحتی قلبی، عروقی و بیماری کلیه و فشارخون است و برای کنترل این بیماری ها در زندان ناچار است در شبانه روز دارو مصرف کند اما ایشان در ملاقات با همسرش خانم حسنی اطمینان داده است که در سلامت است و گفته است نباید خانواده نگران باشند که بیماری و مشکل خاصی او را تهدید می کند. آقای کبودوند به همسر و خانواده اش توصیه و تاکید کرده است به جای خبر بیماری از سلامت وی بگویند .
آقای کبودوند به جهت عدم لوث شدن بسیاری از موضوعات اغلب زندانیان سیاسی واقعاً بیمار با توجه به ایزوله بودن بند 350 و عدم دسترسی زندانیان سیاسی به تلفن به طور روزانه، به انکار بیماری خود می پردازد.
آقای کبودوند گفته است روزانه وقت خود را به مطالعه و شرکت در کلاس های مختلف آموزش و نقد و بررسی مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی سپری می کند و خود وی نیز در هفته چند کلاس آموزش زبان و حسابداری و حسابرسی برگزار می کند. ملاقات این هفته نیز به مدت 30 دقیقه و به صورت کابینی بود.
تهران: 10بهمن 1392
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
گزارش هفته 343 30/10/1392
گزارش هفته 343
کردوند: پایگاه خانواده کبودوند
این هفته خانم حسنی به دیدار آقای کبودوند رفته و طبق معمول از وضعیت اعضای خانواده به ایشان گفتند و آقای کبودوند نیز توصیه هایی به فرزندان و اعضای خانواده خود نمود این ملاقات کابینی و مدت آن 30 دقیقه بود.
آقای کبودوند تاکنون بیش از 2400 روز، 343 هفته و یا 80 ماه از حبس خود را گذرانده است. طی این مدت تنها در سال ششم و یک بار به دنبال بیماری فرزندش پژمان و آن هم پس از 59 روز اعتصاب غذا در قبال وثیقه هفتصد میلیون تومانی توانست به مرخصی بیاید. ملاقات های حضوری ایشان در 2400 روز گذشته مجموعاً حدود 13 نوبت 30دقیقه ای شامل شش نوبت در سال اول و دوم و شش نوبت در سال های سوم تا ششم و یک بار در سال هفتم بوده است. در دوازده ماه گذشته تنها یک بار ملاقات حضوری داشته و با مرخصی ایشان موافقت نشده است.
تهران 3/11/92
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
گزارش هفته 342 30/10/1392
گزارش هفته 342
کردوند: پایگاه خانواده کبودوند
این هفته خانم پریناز حسنی همسر کبودوند به ملاقات ایشان رفت.خانم حسنی ابتدا گزارش کوتاهی از روند درمان پژمان، وضعیت فرزندان، خانواده و فامیل و اطمینان از سلامتی آنها و همراه با خلاصه ای از پیام های دوستان و آشنایان و فعالان سیاسی به آقای کبودوند ارائه داد و ایشان با قدردانی از پیام های آقای علی قاضی پسر زنده یاد قاضی محمد، کاک حسن امینی رهبر مذهبی از جماعت اهل سنت کردستان و آقای اسماعیل مفتی زاده از فعالان سیاسی کرد تهران، از اظهار محبت آنها تشکر نموده و برای آقای مفتی زاده که این روزها ناخوش احوال می باشند، بهبودی و سلامتی آرزو کرد. این ملاقات به صورت کابینی و مدت آن 25 دقیقه بود.
تهران 3 دی ماه 1392
بیشتر

  گزارش و بیانیه
نامه خانواده کبودوند به پارلمان نروژ 3/7/1390
به محضر رئیس و اعضای پارلمان کشور نروژ
احتراماً به استحضار می رساند: محمدصدیق کبودوند از جامعه کرد در خاورمیانه به عنوان یکی از نامزدهای جایزه صلح نوبل 2011به کمیته صلح نوبل معرفی شده است
بیشتر

  گزارش و بیانیه
رهبران جنبش سبز از زندان خانگی آزاد شوند 15/6/1390
محمد صدیق کبودوند در زندان طی بیانیه کوتاه خواستار پایان دهی به حبس خانگی آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد.
متن بیانیه در پی میآید:
نزدیک به 7 ماه است که رهبران جنبش سبز توسط دستگاه های امنیتی و قضایی در خانه هایشان حبس و زندانی شده اند .آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی متهم اند به اعتراض به برگزاری انتخابات ناسالم و حمایت از حقوق و مطالبات مردم و مطالبه آزادی و دموکراسی ،انتخابات سالم و احترام به قانون و اراده مردم .بطوری که گفته میشود رهبران جنبش سبز از تارخ بازداشت خانگی تاکنون از کلیه ارتباطات با خانواده هایشان ودوستان ،اطرافیان و دنیای خارج از چاردیواری منازلی که درآن زندانی شده اند محروم گردیده اند که این وضعیت به مثابه سلب و محروم کردن شهروندان از حقوق وآزادی های اساسی و مصداق آشکار و بسیار جدی نقص حقوق بشر است.از این رو از مردم ایران و از احزاب و سازمان های سیاسی ،سازمانهاونهادهای حقوق بشری ،فعالان سیاسی و مدنی و وجدان های بیدار درخواست میشود نسبت به ادامه حبس خانگی رهبران جنبش سبز ،اعتراض خود را به هر نحو ممکن اعلام نموده و آزادی آنان را خواستار شوند .من - محمد صدیق کبودوند - کوشنده حقوق بشر زندانی نیز به سهم خود ،خواهان پایان دهی به حصر منازل آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی و رهایی بدون قید و شرط آنها از بند و زندان خانگی هستم.
تهران،زندان اوین/14 شهریور 1390/5 سپتامبر 2011

بیشتر

  گزارش و بیانیه
حبس کبودوند و ادامه آن غیرقانونی است 25/5/1390
همانگونه که بارها بیان شده محمدصدیق کبودوند در اوایل سال 1384 با استناد به ماده 20 اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده 21 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مبنی بر تشکیل مجامع مسالمت آمیز، اقدام به تشکیل سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برای حمایت و دفاع از حقوق بشر کرده است، این در حالی است که دولت ایران اعلامیه جهانی حقوق بشر را امضا و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را تصویب و متعهد به اجرای آن شده است. در همان حال ماده 9 قانون مدنی ایران این تعهدات بین المللی و مفاد آنها را به عنوان قانون محسوب نموده است. بنابراین کبودوند در جریان تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان مرتکب هیچگونه اقدام غیرقانونی نشده و محکومیت ایشان در دادگاه انقلابی زیرنظر وزارت اطلاعات کاملاً غیرموجه است و از آنجا که دادگاه انقلاب از وزارت اطلاعات دستور میگیرد و با توجه به اینکه دادگاهی ایشان برخلاف اصل 168 قانون اساسی بطور غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه و در محاکم دادگستری یا دادگاه صالح، برگزار نشده، از این رو حکم به محکومیت ایشان غیرقانونی و فاقد وجاهت قانونی است. هم چنین از آنجا که مطابق مفاد ذیل اصل نهم قانون اساسی «هیچ مقامی حق ندارد حتی به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادی های مشروع را هرچند با وضع قوانین و مقررات سلب کند». بنابراین محروم کردن کبودوند از آزادی، و حبس طولانی مدت ایشان کاملاً غیرقانونی و مغایر با قوانین داخلی و حقوق مندرج در منشور حقوق بشر است.
با عنایت به مراتب فوق، ما خانواده کبودوند با اعلام غیرقانونی بودن حبس کبودوند و ادامه آن، ضمن درخواست آزادی فوری ایشان، بیان می داریم از این پس در هیچیک از اطلاعیه ها و بیانیه های خود، حبس ایشان را قانونی نمی دانیم و با قید «حبس غیرقانونی کبودوند» تمامی اطلاعیه ها و بیانیه های پیش از این را نیز اصلاح و از رسانه های جمعی آزادی خواه و هم چنین از نهادها و سازمان های حقوق بشری و مجامع و نهادهای سیاسی درخواست می نماییم که در موارد اشاره به ذکر نام و حبس کبودند، غیرقانونی بودن حبس را مورد تاکید قرار دهند.
تهران: 20 مرداد 1390/ 11 آگوست 2011
بیشتر

  یادداشت
به همسرم 25/5/1390
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»

محمدصدیق کبودوند به مناسبت سالروز تولد همسرش نامه ای که در پی می آید به همسرش نگاشته است:
«همسرم ! من بر این باورم که زن و مرد اصولا برابرند و مسائل مرتبط با آنها در اصل یکسان است. در هردوی آنها روح و روان یکسان است و هردو به یک شکل زندگی می کنند و یک نوع احساس دارند. هریک مکمل دیگری اند. هیچ یک نمی تواند بدون کمک های مثبت دیگری زندگی کند.
همسرم! من براین عقیده ام که من و تو باید همواره وضع و موقعیتی برابر داشته باشیم، تو همسر و همراه منی، تو نیز به اندازه من توانایی فکری و معنوی داری، تو حق داری به جزیی ترین فعالیت های من بپردازی و به اندازه من حق آزادی داری. تو حق داری که در محیط قلمرو خاص خود همان موقعیت را احراز کنی که من بدست می آورم. همسرم باید محیط و شرایط طبیعی چنین باشد، نه اینکه چنین وضعی از آموختن و خواندن و نوشتن حاصل گردد. این رسم بسیار ناپسندی است که جاهل ترین مردان برای خود حق برتری بر زنان قائل می شوند، درحالی که هرگز چنین شایستگی ندارند و نباید چنین باشد.
همسرم! آرمان و ایده آل واقعی آن است که به ازدواج به دیده احترام بنگریم و به این جهت در زندگی زناشویی با متانت، مدارا و رواداری رفتار کنیم. باید مقام شایسته ازدواج را درک کنیم و آن را تعهدی با ارزش بشماریم، اگر در زندگی زناشویی مداراگری و رواداری درپیش بگیریم، در درون خویش برای خدمت به جامعه و بشریت و انسانیت قدرتی روزافزون بازخواهیم یافت.
همسرم! مادر ایده آل بودن کاری آسان نیست، پرورش فرزندان امری است که باید با احساس مسئولیت به آن پرداخته شود، مادر باید به درستی بداند چه وظایفی دارد. تو اگر فرزندان سالم و تربیت شده و مفید به جامعه تقدیم کنی مسلما خدمت بزرگی انجام داده ای، همسرم، فرزندان نیز به نوبه خود برای خدمت به جامعه خویش آماده خواهند شد و درهر وضع و موقعیتی که باشند خدمت خویش را انجام می دهند.
همسرم، اصولا تو خانم و فرمانروای خانه ای و در معنی صحیح کلمه تو حافظ و پاسبان و نگهبان زندگی خانوادگی هستی، اساساً پرورش دادن کودکان و فرزندان امتیاز خاص و انحصاری توست. در واقع اگر زن نباشد نژاد بشر از میان می رود. همسرم، من اگر زن متولد شده بودم در مقابل ادعا و تصور مردانی که زنان را بازیچه خویش می شمارند شورش می کردم. همسرم، اگر بنا باشد تو در برابر من از حقوقی نابرابر برخوردار شوی، من حتی حاضرم از حقوق خود صرف نظر کنم تا تو بتوانی تمام حقوق خویش را بدست آوری
تهران، زندان اوین 20 مرداد 1390
بیشتر

  یادداشت
اعلام همدردی کبودوند با ملت و دولت نروژ 25/5/1390
کردوند «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»
محمدصدیق کبودوند، به مناسبت حادثه تروریستی در کشور نروژ، طی پیامی در زندان، همدردی خود، خانواده و سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را به بازماندگان قربانیان، مردم و دولت نروژ اعلام نمود. متن پیام همدردی در پی می آید:
به ملت شریف و دولت محترم نروژ
من «محمدصدیق کبودوند» کوشنده حقوق بشر زندانی در ایران و رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، از شنیدن خبر اقدام تروریستی در نروژ که منجر به قتل حداقل 98 نفر و مجروح شدن دهها نفر از نوجوانان و مردم خوب آن کشور در شهر اسلو و جزیره یوتایا گردید به شدت متاثر و متاسف و شوکه گردیدم. بدین وسیله ضمن محکوم نمودن این اقدام غیرانسانی، همدردی خود و خانواده ام و نیز سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را به بازماندگان قربانیان این حادثه دردناک و غم انگیز و به مردم شریف و دولت محترم آن کشور اعلام می دارم. امید است ابراز همدردی ما در این گوشه از جهان موجب تسلای خاطر خانواده های قربانیان گردد.
تهران؛ زندان اوین / 4 آگوست 2011
محمدصدیق کبودوند
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
به سرکوب و خشونت در کردستان پایان داده شود 16/5/1390
کردوند «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»

محمدصدیق کبودوند در زندان، طی درخواست نامه ای، پایان دهی به سرکوب و خشونت در کردستان را خواستار شد. متن درخواست کبودوند در پی می آید:
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
من فقط یک کوشنده حقوق بشرم 16/5/1390
من فقط یک کوشنده حقوق بشرم
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»محمدصدیق کبودوند در زندان طی یادداشتی اتهام زنی مجموعه رسانه های دروغ و فریب و آپارتاید علیه خود و خانواده و سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را دروغ پردازی و تخیلی دانست. متن یادداشت در پی می آید:
بیشتر

  گزارش و بیانیه
مردم کرد حقوق اساسی خود را از طریق مبارزه مدنی کسب می کنند 8/5/1390
کردوند: پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند
محمدصدیق کبودوند از مردم کرد خواست از طریق مبارزه و نافرمانی مدنی و بدور از خشونت، برای کسب حقوق اساسی و آزادی های بنیادین خود اقدام کنند.
محمدصدیق کبودوند:« مردم کرد دهه هاست که با خشونت، سرکوب و تروریسم دولتی و آپارتاید و بی حقوقی مواجه اند و این در حالی است که رنج و آزار و ادبار این مردم اغلب مورد اغماض کسانی که خود را اپوزیسیون حکومت می خوانند قرار می گیرد، در واقع رفتارها و برخوردهای خشونت بار دولتی نسبت به مردم کرد غالباً از سوی اپوزیسیون غیرکرد بی اهمیت، مسکوت و نادیده انگاشته می شود. متاسفانه اپوزیسیون همانند حکومت از مواضع قیوم مآبانه به مسئله حقوق اساسی مردم کرد می نگرد و با چنین رویکرد و دیدگاهی مردم کرد را محقق به احقاق حقوق اساسی خود نمی دانند و یا معمولاً با نگاهی تبعیض آلود آن را زیاده خواهی ارزیابی می کنند. بنابراین پرواضح است که اپوزیسیون ایرانی نسبت به موضوع حقوق کردها در ایران نه تنها موضع روشن و شفافی اتخاذ نکرده، بلکه بر موج متهم سازی کردها به جدایی خواهی و کردهراسی دامن می زنند. در هرحال اپوزیسیون ایرانی طی دهه های گذشته تا به امروز همراهی و یا حداقل همدردی چندانی نسبت به مردم کرد نشان نداده اند.
از این رو این مردم ناگزیرند کماکان و با شیوه های مدنی به مبارزه خود ادامه دهند. با چنین وضعیتی می توان خاطرنشان ساخت که مردم کرد در ایران، امروز از لحاظ حقوقی و سیاسی واجد شرایط ضروری راه اندازی جنبشی نوین، مدنی مسالمت آمیز و مستقل برای کسب آزادی های بنیادین و حقوق اساسی خود از جمله حق تعیین سرنوشت اند و این جنبش بطور قطع مبتنی بر مبارزه منفی و مسالمت آمیز و با ابتنا بر نافرمانی مدنی و به دور از هرگونه خشونتی خواهد بود. تردیدی نیست که مردم کرد استفاده از خشونت برای پاسخ به رفتارهای خشونت آمیز دولتی را تحریم می کنند و با اتکا بر شیوه های مدنی، سیاسی و حقوقی و با اصرار بر خواسته های اصلی و بنیادی، شناسایی حقوق اساسی و حق تعیین سرنوشت و تحقق اداره و مدیریت امور خود را از طریق مبارزه مدنی محقق می سازند.
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
کبودوند وارد پنجمین سال حبس خود شده است 18/4/1390
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»
طبق تقویم زندان محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که به دلیل حمایت و دفاع از حقوق بشر به 11 سال حبس محکوم و زندانی شده، پس از 49 ماه حبس، وارد پنجمین سال از حبس گردیده است. کبودوند طی این مدت حتی برای یک ساعت اجازه مرخصی نداشته و از 15 ماه پیش تاکنون نیز از دیدار حضوری با خانواده خود محروم بوده است. وی براساس دستور کتبی دادستان از هرگونه مرخصی، دیدار حضوری با خانواده و حتی ویزیت پزشک قانونی و بررسی پرونده بیماری ایشان محروم و ممنوع گردیده است. ما خانواده کبودوند براین باوریم که علت این همه سخت گیری نسبت به ایشان به دلیل مقاومت و ایستادگی و به گفته مقام های امنیتی «بر سر موضع بودن» وی و کرد بودن کبودوند است، که این موضوع عناد مسئولان امنیتی و قضایی را نسبت به مردم کرد و بویژه عزیز در بند ما نشان می دهد.
تهران: 17 تیر1390
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
کبودوند: تروریسم دولتی و سرکوب اعتراض های مدنی مردم را محکوم کنیم 13/4/1390
محمدصدیق کبودوند طی پیامی از زندان، از مردم کرد درخواست کرد که در روز تروریسم دولتی در کردستان و ماه سرکوب اعتراض های مدنی مردم کرد، تروریسم دولتی و سرکوب اعتراضات و حرکت های مدنی را محکوم کنند. متن پیام در پی می آید:
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
به ارزش و اعتبار سازمان حقوق بشر کردستان احترام بگذاریم 13/4/1390
بر اساس ماده یک اساسنامه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، دفتر این سازمان در تهران بوده و محدوده فعالیت آن در ایران ومناطق کردنشین میباشد واین سازمان توسط اعضای آن در داخل کشور اداره میشود . سازمان در حال حاضر هیچگونه نمایندگی در خارج از کشور ندارد وبه تبع آن اعلامیه ،اطلاعیه و بیانیه های این سازمان فقط با درج در سایت اطلاع رسانی انسانیت و ایمیل های سازمان معتبر میباشد.

محمد صدیق کبودوند موسس و رئیس این سازمان بوده و در حال حاضردوران محکوميت 11سال زندان خود رادراوین می گذراند. بعد از بازداشت آقای کبودوند و به پیشنهاد ایشان آقای اجلال قوامی به عنوان سخنگوی این سازمان انتخاب گردید .

لذا ما به عنوان خانواده کبودوند از تمام همکاران ،دوستان ویاران محمد صدیق کبودوند چه در داخل و یا درخارج از کشور درخواست داریم به موج منفی بوجود آمده طی هفته های اخیر بر روی سایتهای اینترنتی پایان دهند تا سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که بسیاری از اعضایش بخاطر ارزش و اعتبار آن زندانی و آواره کشور های دیگر شده اند آسیب نبیند . ما خواهشمندیم که در صورت امکان از این به بعد کسانی که در حمایت و یا در مخالفت با آقای قوامی سخنگوی سازمان مطلب و یا نظر خاصی دارند از طریق وبسایت و ایمیل های سازمان پیشنهادات وانتقادادت خود را ابراز ، تا سازمان نسبت به درخواست آنان رسیدگی نماید . ضمنا از همه عزیزان می خواهیم از اظهار نظر های شخصی در سایت های مختلف که موجب بروز اختلاف و سردی در روابط می شود ؛ جدا خودداری نمایند تا جو آرامش به فضای دوستانه پیشین باز گردد .
بیشتر

  گزارش و بیانیه
نسرین ستوده فعال حقوق بشر آزاد شود 30/3/1390
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»
محمدصدیق کبودوند، در زندان طی بیانیه ای آزادی خانم نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر را از بند خواستار شد. متن بیانیه در پی می آید:
نسرین ستوده وکیل فعال و کوشنده حقوق بشر، در سال های اخیر وکالت بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی را برعهده گرفته و تلاش های بی دریغی در دفاع از موکلانش و در رد اتهام های واهی و بی اساس به آنان داشته است. خانم نسرین ستوده اگرچه با پذیرش وکالت بسیاری از فعالان سیاسی ریسک خطرهای امنیتی موجود را پذیرفته، اما هیچگاه دفاع وی از حقوق قانونی موکلانش دفاع از عقیده و یا گرایش سیاسی متهمان نبوده است. بطور قطع هرگونه اتهام وابستگی سیاسی نسرین ستوده به گروه های سیاسی مخالف غیرقابل پذیرش است و طرح اینگونه اتهامات که از سوی دستگاه های امنیتی و قضایی جهت ممانعت از ادامه فعالیت های این کوشنده حقوق بشر مطرح شده، کاملا غیرموجه و مردود است.
من به نام خود و به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان آزادی خانم نسرین ستوده را خواستار شده و از وجدان های بیدار می خواهم برای رهایی ایشان از بند تلاش کنند.
تهران: زندان اوین 29 خرداد 1390/ 19 ژوئن 2011
بیشتر

  گزارش و بیانیه
به حبس خانگی رهبران جنبش سبز پایان داده شود 29/3/1390
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»
محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در زندان، طی بیانیه کوتاهی، خواهان پایان یافتن حبس خانگی آقایان موسوی و کروبی شد. متن بیانیه در پی می آید:
بیش از یکصد روز است که رهبران جنبش سبز در ایران، در خانه های خود زندانی شده اند. آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی که بدلیل دعوت از مردم برای گردهمایی اعتراضی نسبت به وضعیت موجود در کشور و حمایت از جنبش های دموکراسی خواهانه کشورهای غربی، در 25 بهمن ماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی و قضایی، زندانی و با حبس خانگی روبرو گردیده و از کلیه ارتباطات با مردم، و حتی با نزدیکانشان محروم و هم اکنون امکان و اجازه خروج از منازل خود را ندارند.
من به نام یک کوشنده حقوق بشر و به نام سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، زندانی شدن خانگی رهبران جنبش سبز را نقض آشکار حقوق مدنی و سیاسی و شهروندی آنان و نقض صریح منشور حقوق بشر دانسته و از سازمان های مدافع حقوق بشر و وجدان های بیدار جهانی درخواست می نمایم برای وادار ساختن حکومت جمهوری اسلامی به پایان دهی به حبس خانگی آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و اعاده آزادی و حقوق مدنی و سیاسی آنها تلاش کنند.
تهران: زندان اوین 22 خرداد 1390/ 12 ژوئن 2011
بیشتر

  خبر و اطلاعیه
به رفتارهای دوگانه در قبال حقوق بشر پایان داده شود 29/3/1390
به رفتارهای دوگانه در قبال حقوق بشر پایان داده شود
کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»
محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در آستانه سالگرد اعتراض میلیونی شهروندان تهرانی در خردادماه 1388با حدود بیانیه ای ضمن تاکید بر حق اعتراض و حق تمرد از قوانین نافی حقوق بشر، خواهان آزادی زندانیان سیاسی و مدنی و پایان دهی به رفتار دوگانه دولت جمهوری اسلامی در برابر حقوق بشر شد. متن بیانیه درپی می آید:
همانگونه که بند سوم ماده 2 اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح می دارد؛ اساس و منشاء قدرت، اراده مردم است و این اراده باید بوسیله انتخاباتی که از روی صداقت و بطور ارادی صورت می گیرد تامین شود، هم چنین ماده 28 این اعلامیه، اعلام داشته که هرکس حق دارد برقراری نظمی را بخواهد که از لحاظ اجتماعی و بین المللی حقوق و آزادی های اساسی مصرحه در اعلامیه را تامین کند. بنابراین هرگاه نظامی غیردموکراتیک فرصت و امکان کافی جهت تامین حقوق بشر فراهم نکند، تمامی افراد جامعه حق دارند، اعتراض به وضع موجود و تمرد از قوانین غیردموکراتیک و نیز برهم زدن نظم موجود را به عنوان حقوق خود، محفوظ بدارند. البته باید اذعان نمود که دولت جمهوری اسلامی در این رابطه دچار نوعی پارادوکس رفتاری است. بطوری که طی ماه های اخیر نیز مشاهده شده این حکومت از حقوق مخالفان دولت هایی چون بحرین و یمن در رسانه های دولتی حمایت و از سرکوب و سلب آزادی های سیاسی مردم آن کشورها، ابراز نگرانی می نماید و حتی از حق مردم برای سرنگونی دولت های مزبور دفاع می کند، این درحالی است که چنین حقی را برای مردم ایران و یا مردم دولت های مستبد متحدش نظیر نظام حاکم بر سوریه قائل نیست و یا به رسمیت نمی شناسد.
جمهوری اسلامی در دو سال پیش، در چنین روزهایی، اعتراض میلیونی شهروندان تهرانی و دیگر شهرهای بزرگ را علیه آنچه که انتخابات ناسالم نامیده شد، به شدت سرکوب کرد و متعاقب آن بازداشت های گسترده شهروندان و آزار و اذیت و شکنجه و بدرفتاری با دستگیرشدگان را آغاز نمود، بطوری که در جریان اعتراضات خیابانی و رویدادهای مرتبط دهها نفر کشته شده و چندین نفر نیز در بازداشتگاه ها و تحت شکنجه توسط نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیدند. جمهوری اسلامی هم چنین جهت زهرچشم گرفتن از مردم، چندین زندانی سیاسی را به دار آویخت و چندین نفر دیگر را بدون ارائه توجیه قابل پذیرش به اعدام و صدها نفر را به حبس های طولانی مدت محکوم کرده است. متاسفانه اینگونه رفتارهای پرمتناقض و آزاردهنده حکومت در برابر حقوق بشر کماکان ادامه دارد.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در سالگرد اعتراض های خیابانی مردم ایران نسبت به برگزاری انتخابات ناسالم در 22 خردادماه 1388، ضمن ابراز تاسف و تاثر عمیق دگرباره خود، از نقض فاحش حقوق بشر و حقوق شهروندی مردم ایران، همگام با وجدان های بیدار، اعلام می دارد که رفتار و برخورد دولت و حکومت جمهوری اسلامی در قبال شهروندان معترض و منتقدان و مخالفان دولتی، غیرقابل پذیرش، توجیه ناپذیر، غیرانسانی و مستبدانه است. این سازمان با تاکید بر حق اعتراض مردم نسبت به اوضاع نابسامان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و مدنی در کشور و نیز سلب حقوق و آزادی های مدنی و سیاسی، و هم چنین محفوظ بودن حق تمرد مردم از قوانین نافی حقوق بشر و غیردموکراتیک، اقدام به سرکوب اعتراض های مدنی و مسالمت آمیز مردم را، غیرقانونی و مغایر با مفاد منشور و تعهدات بین المللی حقوق بشر قلمداد می نماید. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان خواهان توقف سرکوب ها، دستگیری ها و بازداشت های بی رویه شهروندان و آزادی تمامی زندانیان سیاسی و مدنی است. این سازمان هم چنین پایان بخشی به رفتارهای متناقض و دوگانه جمهوری اسلامی در قبال حقوق بشر و ارزش های جهانی در داخل و خارج از کشور را خواستار است.
تهران: زندان اوین 25 خرداد 1390/ 15 ژوئن 2011
بیشتر


محمد صدیق کبودوند