دفترپنجم: برای دفاع از حقوق‌بشر/قسمت دوم دفتر پنجم
10/02/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
قسمت دوم

قسمت دوم


فصل اول:‌ اصلاح و نوسازی


گفتار اول: توسعه فعالیت‌


سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان، از نهم آوریل 2005 و همان آغاز فعالیت، به انحا مختلفی بافشار، تحدید، تهدید، سرکوب و بایکوت و تخریب‌گری مواجه بوده است. سرکوب و فشارهای امنیتی، قضایی و دولتی و بایکوت و رفتارهای تبعیض‌آمیز، اگرچه نتوانسته مانع از تداوم فعالیت‌ها شود، اما توسعه فعالیت‌ها و پیشبرد اهداف سازمان تا حد زیادی تحت تاثیر اینگونه اقدامات، کند و یا محدود شده است.


برون رفت از این وضعیت مستلزم تمیهداتی است که سازمان باید در نظر بگیرد. از جمله آن یافتن راهکار و ساز و کارهای انجام‌پذیر و موثری است که پیشاپیش انجام اقداماتی به شرح ذیل را ضروری می‌سازد:


1. سازمان تسلیم خفقان و تهدید و سرکوب نشود. با مقاومت در برابر سرکوبی‌های امنیتی و قضایی، و با بردباری و تحمل برخی هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر می‌توان بر انفعال و ناامیدی و هراس‌افکنی‌ها غلبه نمود.


2. سازمان مجدداً ساماندهی و سازماندهی شود. در این رابطه لازم است با فراخواندن تمامی اعضا به یاری، وظایف و مسئولیت‌های هریک از اعضا را در چارچوب واحدی دیده‌بانان، گزارشگران، کمیسیون‌ها  و کمیته‌های اجرایی معین و مشخص و ابلاغ نمود.


3. سازمان دایره فعالیت‌های خود را وسیع‌تر کند. حیطه و حوزه فعالیت‌های سازمان نباید به کردستان ایران محدود شود، لازم است با عبور از  محدوده کنونی به سوی دیگر مناطق ایران و برون‌مرزی، گستره فعالیت‌ها به مناطق کردنشین کشورهای همسایه و تمام ایران گسترش یابد.


4. سازمان بطور جدی فرامنطقه‌ای شدن را در دستور کار قرار دهد. لازم است مدافعان حقوق‌بشر در کردستان، در ایران، در خارج از کشور و در دیگر بخش های مناطق کردنشین و جهان به یاری فراخوانده شوند، و با فراهم نمودن شرایط ارتباط و پیوند گسترده‌تر با مردم و دعوت از فعالان برای پیوستن و کمک به سازمان زمینه‌های حضور نمایندگان، گزارشگران، مخبران و فعالان سازمان در دیگر مناطق ایران و کردنشین ترکیه، عراق و سوریه نیز بوجود آید.


5. سازمان کمیسیون‌های منطقه‌ای ایجاد کند. ضروری است شرایطی فراهم شود تا اعضا در هر یک از مناطق در مجمع منطقه‌ای متشکل و یک کمیسیون اداره‌کننده تشکیل دهند.ایجاد چنین کمیسیون‌هایی که نوعی کمک به تقسیم کار است. در مناطق مختلف ایران، استان‌های کردنشین و مناطق کردنشین برون مرزی و حتی در اروپا، کانادا و آمریکا و استرالیا و دیگر کشورها که برخی از اعضای سازمان حضور دارند، ضروری به نظر می‌رسد.


6. سازمان کمیته‌های کاری و موضوعی تشکیل دهد. لازم است کمیته‌های اجرایی جدیدی براساس موضوعات مختلف و حوزه‌های کاری و یا در موارد مقتضی ایجاد شود. کمیته‌هایی از قبیل؛ دفاع از حقوق زنان، زندانیان، ملیت‌ها و اقلیت‌ها، آزادی‌های مدنی و سیاسی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، و پیشگیری از خشونت‌ها و مجازات‌های خشن می‌تواند به توسعه فعالیت‌ها و پیشبرد اهداف سازمان کمک نماید.


7. سازمان ارتباطات خود را گسترش دهد. ضروری است در کنار توسیع فعالیت‌ها و بهسازی و نوسازی تشکیلات،‌ارتباطات با مردم، نهادهای مدنی و صنفی، سازمان‌های غیردولتی و مرم نهاد و محافل و مجامع حقوق بشری در سطح منطقه، در ایران و کشورهای همسایه و اروپا و آمریکا و تمام جهان گسترش بیابد.


8. سازمان از مواضع و معیارهای استاندارد پیروی کند. لازم است با استانداردسازی مواضع،‌ رویکردها و تصمیمات متخذه و با ایجاد هماهنگی میان فعالیت‌های سازمان با معیارهای قابل پذیرش نهادها و مراجع و سازمان‌های جهانی و بین‌المللی حقوق بشر، کلیه عملیات و عملکردها و رفتارها نیز منطبق با اصول و منشور حقوق بشر گردد.


9. دیده‌بانان حقوق‌بشر کردستان، و گزارشگران حقوق‌بشر کردستان ساماندهی شوند. این دو کارگزاری وابسته به سازمان که به ترتیب اخبار روزانه و گزارش‌های هفتگی و ماهانه از وضعیت حقوق‌بشر،‌ارائه و منتشر می‌سازند، لازم است مجدداً ساماندهی و فعال‌سازی شوند.


محمد صدیق کبودوند