محمدصدیق کبودوند یادداشت
02/11/2008 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

 و خلاصه فعالیت سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


 


محمد صدیق کبودوند در 22 مارس 1963 در دیواندره متولد و تا 23 سالگی در سنندج زندگی میکرده و پس از آن برای ادامه تحصیل به تهران رفته و در پایتخت اقامت گزید. ایشان کارشناس مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مالی و مجموعه مطالعاتی در حقوق بشر دارد. کبودوند یک دختر و دو پسر دارد که به ترتیب دانشجو و محصل هستند.


 


فعالیتهای مدنی و اجتماعی:


 


در سال 1993 کبودوند همراه با تعدادی از فعالان جوان ایرانی، یک نهاد حقوق بشری را برای احیا دموکراسی و حقوق بشر در ایران و در تهران تاسیس کردند. در غیاب مسئول اول سازمان مذکور در شرایط و جو امنیتی آن ایام، محمدصدیق کبودوند مدتی مسئولیت سازمان مذکور را برعهده گرفت. نهاد مزبور فعالیتهای در زمینه افشای نقض حقوق بشر و افشای اسامی تعدادی از زندانیان سیاسی و اعدام شدگان به عمل آورد. با این حال به دلیل برخی گرایشات سیاسی در تقابل با دیدگاههای مدنی و حقوق بشری کبودوند که در اقلیت قرار گرفته بود، سازمان پس از یک سال فعالیت فرو پاشید.


کبودوند پس از تجربه فوق به نویسندگی روی آورد. حداقل 3 کتاب در زمینه و با موضوعات دموکراسی و برزخ دموکراسی، مساله زنان و جنبشهای عدالت خواهی اجتماعی، تالیف و گردآوری کرد، اما تالیفات ایشان اجازه چاپ نیافت.


 


هفته نامه پیام مردم:


 


کبودوند برای انتشار یک نشریه تلاشهای زیادی به عمل آورد، سرانجام پس از 5 سال انتظار در سال 2003 موفق شد امتیاز انتشار هفته نامه"پیام مردم" با گسترده توزیع در سراسر کشور کسب کند، اما به دلیل مشکلات مالی ناچار شد " پیام مردم " را به هفته نامه ای منطقه تغییر داده و اجازه انتشار آنرا به زبانهای فارسی و کردی برای مناطق کردنشین در ایران (استانهای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام) بدست آورد.


هفته نامه" پیام مردم" در زمینه آموزش حقوق بشر و دموکراسی، طرح مسائل و حقوق زنان، حقوق شهروندی و حقوق ملی کردها در ایران فعالانه کار کرد و محبوبیت فراوانی در میان خوانندگانش کسب نمود.


پیام مردم تنها 13 شماره از آن منتشر شد. شماره 13 در زیر چاپ بود که توسط وزارت اطلاعات گردآوری و از توزیع آن جلو گیری به عمل آمد.


البته پیش از توقیف شماره 13، محمدصدیق کبودوند ( صاحب امتیاز، مدیرمسئول و سردبیر پیام مردم) در 17 ژوئن 2004، با شکایت اداره اطلاعات کردستان دستگیر و زندانی شده بود.


دادگاه عمومی شهر سنندج طی چند جلسه دادگاهی در سال 2005 محمدصدیق کبودوند را به اتهام "تشویش اذهان عمومی" و" طرح مسائل و حقوق ملی کردها" به 5 سال محرومیت از مدیر مسئولی و سردبیری، 18 ماه  حبس، و لغو امتیاز " پیام مردم" و ممنوعیت انتشار آن محکوم کرد.


دادگاه تجدید نظراستان در آوریل 2006 حکم دادگاه بدوی را تایید کرد. بعلاوه  تعلیق 12 ماه حبس را ابطال و آنرا به تعزیری تبدیل کرد. اداره اجرای احکام دادگستری کردستان در 5 سپتامبر 2006 با تعیین مهلت 20 روزه از محمدصدیق کبودوند خواست تا جهت اجرای حکم زندان، خود را معرفی کند. البته اعتراض به این حکم پیش تر به دیوان عالی کشور ارجاع شده بود که پاسخی برای آن دریافت نشده است. پس از آن  کبودوند به سبب بیماری و برخی دلایل دیگر  حاضر به معرفی نشد. متعاقب آن چند بار نیروهای قضایی و امنیتی برای بازداشت آقای کبودوند به محل اقامت ایشان مراجعه کرده بودند. اما اقدامی برای بازداشت توام با اجبار صورت نگرفته بود.


 


مختصری از سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان( RMMK)


 


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان(RMMK) در 9 آوريل 2005 با همت آقای محمدصدیق کبودوند در کردستان ایران تاسيس شده، و مرکز آن در تهران پایتخت ایران واقع است. این سازمان، نهادی مدني، غير دولتي و غيرسياسي است و براي تامین و تضمین حقوق بنيادي و آزاديهاي اساسي و انسانی و حقوق بشر، در کردستان و ایران تلاش می کند.


هدف از تشکيل سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان و موضوع فعالیت آن، کوشش برای رعايت بدون قيد و شرط تمامي حقوق و آزاديهاي اساسي مصرحه در اعلاميه جهاني حقوق بشر و ميثاقهاي بين المللي حقوق مدني و سياسي، حقوق اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي، معاهدات، کنوانسیونها و پروتکلهاي الحاقي آنها است. این سازمان مقيد به فعاليت در چارچوب های قوانين محدود کننده و مغاير و يا متضاد با اعلاميه جهاني حقوق بشر نمی باشد، بلکه فعالیتهای خود را منطبق با اسناد بین المللی حقوق بشر و در چارچوب اساسنامه سازمانی خود تنظیم می کند. اهداف این نهاد طبق ماده 3 اسناسنامه چنین بیان شده است:


·         حفظ و پاسداشت حقوق بنيادي و آزاديهاي اساسي تصريح شده در اعلاميه جهاني حقوق بشر و ميثاقها و کنوانسيونهاي بين المللي.


·         کوشش براي اجرا و رعايت بدون قيد و شرط حقوق بشر.


·         آموزش، ترويج و تشويق احترام به حقوق بشر.


·         توسعه روابط و مناسبات دوستانه در ميان ملل ايراني برمبناي اصل تساوي حقوق، اصل عدم تبعيض و اصل همزيستي مسالمت آميز.


·         احترام به حق خودمختاري و حق تعيين سرنوشت مليتها و ملت ها در ايران.


 


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان (RMMK) طی فعالیت 2 ساله خود، بیش از 800 گزارش و خبر از نقض حقوق بشر در کردستان منتشر کرده که طی این گزارشها و خبرها به بازداشت و دستگیری بیش از2000 نفر، محاکمه صدها نفر، زندانی شدن چند صد نفر، اعدام و کشته شدن دهها نفر، و خودکشی و خودسوزی صدها زن اشاره شده است.


صدها عضو فعال سازمان در کمیته ها و گروههای کاری بصورت گمنام فعالیت دارند. دو گروه کاری از جمله گروه" گزارشگران سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان "در شهرها و روستاهای کردستان، به رغم تمامی محدودیتهای سیاسی و امنیتی و قضایی در جمهوری اسلامی با حداقلي از امکانات، صدها گزارش از موارد نقض حقوق بشر از جمله از بازداشتها، احضارها، دادگاهيها، زنداني کردنها و اعدام فعالان سياسي، مطبوعاتي و اجتماعي و مدني در کردستان ايران ارائه و گزارش کرده اند. گروهی دیگر از اعضای سازمان با راه اندازی شبکه خبری" خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان " خبرهای مربوط به موارد نقض حقوق بشر را در سطحی گسترده تر تحت پوشش دارند. این گروه خبری صدها مورد از تعرض و تجاوز به حقوق زنان، کودکان، کارگران، شهروندان و خودکشي و خودسوزي زنان را گزارش کرده اند. مجموعه های زیر گروه سازمان تحت نظر و کنترل رئیس کل سازمان، اداره و مدیریت می شوند. محمدصدیق کبودوند رئیس و سخنگوی سازمان، در رابطه با افشای نقض حقوق بشر در کردستان ایران، طی دو سال گذشته بیش از 180 مصاحبه رادیویی، تلویزیونی، و مطبوعاتی و رسانه ای داشته است. طی مدت یاد شده بیش از 150 بیانیه، اطلاعیه و نامه سرگشاده خطاب به مسئولان امنیتی و قضایی و مقامات حکومتی و همچنین خطاب به وجدانهای بیدار صادر شده، که در آنها؛ تقاضای رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی، پایان دادن به نقض حقوق بشر، تقاضای آزادی و رهایی بازداشت شدگان و زندانیان و درخواست برای برگزاری دادگاههای علنی و عادلانه مطرح شده است. این سازمان چندین فراخوان برای لغو حکم اعدام و سنگسار محکومین به اعدام صادر کرده و در همین رابطه برای لغو اعدام در ایران و لغو زندان برای فعالان سیاسی، فراخوان داده است. آخرین فراخوان سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اعلام 3 روز، روزه سیاسی در کردستان در روزهای 18، 19، و 20 ژانویه 2007 در اعتراض ادامه نقض گسترده حقوق بشر در کردستان بود که با استقبال بسیار گسترده فعالان دانشجویی، اساتید، فعالان کارگری، زنان و فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر در داخل کشور و احزاب و سازمانهای سیاسی مواجه گردید. علاوه بر موارد ذکر شده، رئیس و فعالان سازمان، صدها دیدار و گفتگو با شخصیتها، مسئولان نهادهای مدافع حقوق و وکلا و سایرین داشته اند و برای تعدادی از دستگیر شدگان، وکلایی که خود آمادگی کمک و همکاری داشته اند، معرفی کرده اند.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، اولین، بزرگترین و گسترده ترین نهاد مدنی فعال مدافع حقوق بشر در کردستان ایران است که بطور علنی و فعالانه پیگیر حفظ و رعایت حقوق بشر، در کردستان، در ایران و منطقه است.


البته طی دو سال گذشته دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی تعدادی از اعضای سازمان را تحت اتهاماتی از قبیل تشویش اذهان عمومی، تبلیغ برضد جمهوری اسلامی و ارتباط با احزاب سیاسی دستگیر و بازداشت کرده اند. در حال حاضر رئیس سازمان و عضوی دیگر این سازمان در زندان به سر می برند و 13عضو دیگر پرونده های در جریان در دادگاهها دارند. همچنین دستگاههای امنیتی و قضایی و مخابراتی تا کنون 6 سایت اینترنتی و پایگاه اطلاع رسانی متعلق به این سازمان را فیلترگذاری و مسدود کرده اند.


در پایان ذکر این نکته ضروری است: آقای محمدصدیق کبودوند طی دوران فعالیت و قبل و پس از آن و تا به امروز، با هیچ گروه و حزب سیاسی مخالف و یا غیر مخالف همکاری و ارتباط سیاسی نداشته و در دگر سو نیز با مجموعه نهادها و ارگانهای حکومتی و یا سازمانها و احزاب درون و پیرامون حکومت چه اصلاح طلب و چه غیر اصلاح طلب هیچگونه همکاری و رابطه ای تا امروز نداشته و هیچگاه درصدد برقراری چنین ارتباطاتی بر نیامده است. آقای کبودوند یک شخصیت مستقل است و علیرغم فشارهای شدید مالی و اقتصادی برخود و خانواده اش و علیرغم فشارهای سیاسی و امنیتی دستگاههای امنیتی و قضایی، هیچگاه در این زمینه ها شاکی نشده و با صبر و بردباری به فعالیت خود ادامه میداد آقای کبودوند هیچگاه از تهدید وحشت آفرینان هراسی به دل راه نداد و هیچگاه حاضر به ترک فعالیت در عرصه حقوق انسانی و دفاع از حقوق بشر نمیشد.


 


محمد صدیق کبودوند