به رفتارهای دوگانه در قبال حقوق بشر پایان داده شود خبر و اطلاعیه
19/06/2011 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
این بیانیه با چند روز تاخیر منتشر میشود

به رفتارهای دوگانه در قبال حقوق بشر پایان داده شود


کردوند: «پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند»


محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در آستانه سالگرد اعتراض میلیونی شهروندان تهرانی در خردادماه 1388با حدود بیانیه ای ضمن تاکید بر حق اعتراض و حق تمرد از قوانین نافی حقوق بشر، خواهان آزادی زندانیان سیاسی و مدنی و پایان دهی به رفتار دوگانه دولت جمهوری اسلامی در برابر حقوق بشر شد. متن بیانیه درپی می آید:


همانگونه که بند سوم ماده 2 اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح می دارد؛ اساس و منشاء قدرت، اراده مردم است و این اراده باید بوسیله انتخاباتی که از روی صداقت و بطور ارادی صورت می گیرد تامین شود، هم چنین ماده 28 این اعلامیه، اعلام داشته که هرکس حق دارد برقراری نظمی را بخواهد که از لحاظ اجتماعی و بین المللی حقوق و آزادی های اساسی مصرحه در اعلامیه را تامین کند. بنابراین هرگاه نظامی غیردموکراتیک فرصت و امکان کافی جهت تامین حقوق بشر فراهم نکند، تمامی افراد جامعه حق دارند، اعتراض به وضع موجود و تمرد از قوانین غیردموکراتیک و نیز برهم زدن نظم موجود را به عنوان حقوق خود، محفوظ بدارند. البته باید اذعان نمود که دولت جمهوری اسلامی در این رابطه دچار نوعی پارادوکس رفتاری است. بطوری که طی ماه های اخیر نیز مشاهده شده این حکومت از حقوق مخالفان دولت هایی چون بحرین و یمن در رسانه های دولتی حمایت و از سرکوب و سلب آزادی های سیاسی مردم آن کشورها، ابراز نگرانی می نماید و حتی از حق مردم برای سرنگونی دولت های مزبور دفاع می کند، این درحالی است که چنین حقی را برای مردم ایران و یا مردم دولت های مستبد متحدش نظیر نظام حاکم بر سوریه قائل نیست و یا به رسمیت نمی شناسد.


جمهوری اسلامی در دو سال پیش، در چنین روزهایی، اعتراض میلیونی شهروندان تهرانی و دیگر شهرهای بزرگ را علیه آنچه که انتخابات ناسالم نامیده شد، به شدت سرکوب کرد و متعاقب آن بازداشت های گسترده شهروندان و آزار و اذیت و شکنجه و بدرفتاری با دستگیرشدگان را آغاز نمود، بطوری که در جریان اعتراضات خیابانی و رویدادهای مرتبط دهها نفر کشته شده و چندین نفر نیز در بازداشتگاه ها و تحت شکنجه توسط نیروهای امنیتی و انتظامی به قتل رسیدند. جمهوری اسلامی هم چنین جهت زهرچشم گرفتن از مردم، چندین زندانی سیاسی را به دار آویخت و چندین نفر دیگر را بدون ارائه توجیه قابل پذیرش به اعدام و صدها نفر را به حبس های طولانی مدت محکوم کرده است. متاسفانه اینگونه رفتارهای پرمتناقض و آزاردهنده حکومت در برابر حقوق بشر کماکان ادامه دارد.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در سالگرد اعتراض های خیابانی مردم ایران نسبت به برگزاری انتخابات ناسالم در 22 خردادماه 1388، ضمن ابراز تاسف و تاثر عمیق دگرباره خود، از نقض فاحش حقوق بشر و حقوق شهروندی مردم ایران، همگام با وجدان های بیدار، اعلام می دارد که رفتار و برخورد دولت و حکومت جمهوری اسلامی در قبال شهروندان معترض و منتقدان و مخالفان دولتی، غیرقابل پذیرش، توجیه ناپذیر، غیرانسانی و مستبدانه است. این سازمان با تاکید بر حق اعتراض مردم نسبت به اوضاع نابسامان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و مدنی در کشور و نیز سلب حقوق و آزادی های مدنی و سیاسی، و هم چنین محفوظ بودن حق تمرد مردم از قوانین نافی حقوق بشر و غیردموکراتیک، اقدام به سرکوب اعتراض های مدنی و مسالمت آمیز مردم را، غیرقانونی و مغایر با مفاد منشور و تعهدات بین المللی حقوق بشر قلمداد می نماید. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان خواهان توقف سرکوب ها، دستگیری ها و بازداشت های بی رویه شهروندان و آزادی تمامی زندانیان سیاسی و مدنی است. این سازمان هم چنین پایان بخشی به رفتارهای متناقض و دوگانه جمهوری اسلامی در قبال حقوق بشر و ارزش های جهانی در داخل و خارج از کشور را خواستار است.


تهران: زندان اوین 25 خرداد 1390/ 15 ژوئن 2011


محمد صدیق کبودوند