نگرانی و تاسف کبودوند از بروز خشونت در کردستان گزارش و بیانیه
20/10/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
پایگاه اطلاع رسانی خانواده کبودوند

به دلیل تعطیلی هفته گذشته محمدصدیق کبودوند پس از 15 روز موفق با ملاقات غیرحضوری بیست دقیقه ای با خانواده گردید. پدرزندانی حقوق بشر کردستان در این دیدار غیرحضوری از اقدامات خشونت آمیز اخیر به ویژه حادثه 15 مهرماه سنندج را که طی آن تعدادی نیروی انتظامی و 2 رهگذر کشته و زخمی شدند ابراز نگرانی نمود و تاسف عمیق خود را از وقوع این گونه حوادث خشونت بار و شک برانگیز اعلام کرد. وی با ناموجه خواندن توسل به خشونت و ترور نگرانی شدید خود را از احتمال تکرار و گسترش خشونت های بیشتر در مناطق کردنشین بیان نمود.


کبودوند: «شکی نیست که تبعیض های ناروای قضایی، سیاسی و اقتصادی، فرهنگی و مذهبی مردم کردستان را به شدت رنج می دهد و از سویی نمی توان تداوم فضای امنیتی و پادگانی کردستان، سلب آزادی های مدنی و سیاسی مردم، جلوگیری از فعالیت های اجتماعی و سیاسی مسالمت آمیز، نقض گسترده حقوق بشر، فقدان امنیت انسانی، سرکوب اعتراض های مدنی و صنفی مسالمت آمیز مردم کردستان و سوق دادن امرانه فضای سیاسی و اجتماعی مناطق کردنشین به سوی خشونت و ناامنی از سوی برخی مراکز قدرت  را نادیده گرفت اما هیچ یک از این موارد را نباید توجیهی برای به خطر انداختن جان انسان ها و خشونت های مرگبار قرار داد. هرچند بعید به نظر می رسد بین حقوق و مطالبات پایمال شده مردم کردستان و خشونت های اخیر ارتباطی وجود داشته باشد».


پدر حقوق بشر کردستان گفت به همان اندازه که از وجود تبعیض سلب آزادی های مدنی و سیاسی و تداوم نقض حقوق بشر و بی حقوقی مردم کردستان رنج می برد از امنیت روانی، فیزیکی مردم و بروز حوادث خشونت بار و ترور در جامعه نگران، متاسف و غمگین می شود. کبودوند در پایان خشونت های مرگبار اخیر در کردستان را مشکوک خواند و خواهان پیشگیری از تکرار و وقوع این گونه حوادث ناگوار گردید.


خانواده کبودوند


تهران: 19 مهر 1389


محمد صدیق کبودوند