دفتر پنجم: برای دفاع از حقوق‌بشر/قسمت ششم دفتر پنجم
02/03/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
فصل اول:‌ اصلاح و نوسازی


1. دوایر و کمیته‌های اجرایی


تقسیم‌کار و شفافیت در تفکیک وظایف به لحاظ موضوعی و تشکیلاتی جهت بهکرد بخش اجرایی و بهبود فعالیت واحدهای سازمانی یک ضرورت است. بدین منظور واحدها و دوایر موجود و کمیته‌های غیرفعال و راکد، مجدداً برمبنای وظایف سازمانی و موضوع فعالیت‌ها به چهار اداره و شش کمیته اجرایی تقسیم و تفکیک و سامان‌دهی می‌شود:


1-1               ادارات سازمان:اداره تشکیلات و امور مالی، اداره آموزش و پژوهش و تحقیقات، اداره امور حقوقی و اداره امور ارتباطات


1-2        کمیته‌‌های موضوعی- اجرایی سازمان: کمیته پیگیری حقوق زنان، کمیته پیگیری حقوق زندانیان،‌ کمیته پیش‌گیری از مجازات‌های خشن، کمیته پیگیری حقوق ملیت‌ها و اقلیت‌ها، کمیته پیگیری حقوق و آزادی‌های مدنی و سیاسی، و کمیته پیگیری حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.


هر اداره توسط یک مدیر و دو معاون مدیر، و هر کمیته بوسیله یک دبیر و دو نایب دبیر اداره شود. برنامه‌های کاری، وظایف و مسئولیت دوایر و کمیته‌ها طی آیین‌نامه‌های تنظیمی معین و اعلام گردد.


2. دبیرخانه


دبیرخانه سازمان به عنوان مسئول هماهنگ‌کننده بین ارکان‌های سازمان و ارائه‌دهنده خدمات به آنها، برنامه‌ها و سیاست‌ها‌ی تنظیم‌شده از سوی ارکان‌ها را به اجرا در می‌آورد. علاوه بر این دبیرخانه مسئولیت اطلاع‌رسانی سازمان را به عهده دارد. صدور اطلاعیه‌های داخلی، مطبوعاتی، بیانیه‌های عمومی، دعوت‌نامه‌ها،‌ فراخوان‌ها، و انتشار بیانیه‌های تحلیلی، مناسبت‌نامه‌ها، نامه‌های سرگشاده، پیام‌ها و مصاحبه‌های مدیران عالی سازمان توسط دبیرخانه و از طریق آن امکان‌پذیر است. دبیرخانه زیر نظر یک مدیر و دو معاون مدیر اداره شود.


3. کارگزاری‌ها


1-3 کارگزاری‌ دیده‌بانان حقوق بشر کردستان مسئولیت دریافت، تولید و پخش اخبار و گزارش‌های روزانه از وضع حقوق‌بشر را برعهده بگیرد. اطلاع‌رسانی این کارگزاری‌ لازم است از طریق شبکه خبری «خبرگزاری دیده‌بان حقوق‌بشر کردستان» انجام بپذیرد.


2-3 کارگزاری‌ «گزارشگران حقوق‌بشر کردستان» وظیفه پی‌جویی، دریافت و جمع‌آوری آمار و اطلاعات مربوط به موارد نقض حقوق‌بشر و تهیه و تنظیم و انتشار گزارش‌های هفتگی، ماهانه و سالانه از اوضاع حقوق‌بشر را برعهده بگیرد. این کارگزاری‌، گزارش‌های خود را از طریق «مرکز اطلاع‌رسانی گزارشگران حقوق‌بشر کردستان» منتشر کند.


لازم است هریک از کارگزاری‌های مذکور زیرنظر یک مدیر و یک سردبیر فعالیت نمایند.


4. پایگاه اطلاع‌رسانی انسانیت


مرکز مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی «انسانیت» به مثابه ارگان رسمی سازمان حقوق‌بشر کردستان است، پایگاه انسانیت به مرکز مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی سازمان،‌ مرکز اطلاع‌رسانی گزارشگران حقوق‌بشر کردستان و پایگاه خبررسانی خبرگزاری دیده‌بانان حقوق‌بشر کردستان، لازم است سرویس بدهد.


پایگاه اطلاع‌رسانی انسانیت بدلیل فیلترشدن‌های پی‌درپی هرازگاهی آدرس اینترنتی آن تغییر می‌کند. به همین دلیل تاکنون شکل یک وب‌سایت موقت را داشته‌ است. ضروری است پایگاه انسانیت با چندین نشانی ثبت و سامانه آن مجدداً طراحی و تکمیل و نوسازی و به زبان‌های فارسی، کردی (سورانی و کرمانجی)، انگلیسی و در صورت امکان به عربی و ترکی نیز تجهیز گردد. پایگاه انسانیت زیرنظر یک مدیر و یک سردبیر اداره شود.


 


 


 


محمد صدیق کبودوند