دفتر پنجم: برای دفاع از حقوق‌بشر /قسمت پنجم دفتر پنجم
02/03/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
فصل اول:‌ اصلاح و نوسازی

قسمت پنجم


فصل اول:‌ اصلاح و نوسازی


گفتار چهارم: ایجاد کمیسیون‌های منطقه‌ای


 


بخش اجرایی سازمان حقوق‌بشر کردستان شامل هیات اجرایی، دبیرخانه و کارگزاری‌ها نیاز به ترمیم و بازسازی و نوسازی دارد. تردیدی نیست که ترمیم و نوسازی در سازمان با انجام تغییرات و تعدیلات و بهره‌گیری از ساز و کارهای جدید امکان‌پذیر می‌گردد.


فضای امنیتی حاکم بر منطقه و تجربه ناموفق واحدهای اجرایی سازمانی در شهرستان‌ها، سازمان را به سوی جستجوی مکانیسم‌های عملی‌تر و سازگارتر با شرایط موجود رهنمون گردانیده است. در شرایط موجود مکانیزم مناسب برای مشارکت دادن اعضای فعال سازمان، ایجاد «کمیسیون‌های منطقه‌ای» است. تشکیل و ایجاد کمیسیون‌ها و کمیته‌های مورد نیاز جهت اداره و مدیریت سازمان در قلمرو اختیارات رئیس کل قرار دارد.


با ایجاد کمیسیون‌های منطقه‌ای می‌توان اهدافی از قبیل بهره‌گیری از توانمندی‌های کوشندگان مناطق مختلف، افزایش کارآیی واحدهای اجرایی، کارآمد کردن مجموعه اجرایی سازمان و پیگیری مطلوب‌تر اهداف و موضوعات مورد تعقیب سازمان را در ابعادی وسیع‌تر و فرامنطقه‌ای موردنظر قرار داد.


در طرح ایجاد کمیسیون‌های منطقه‌ای گستره فعالیت سازمان محدود به دایره مرکزی یعنی کردستان نمی‌باشد، بلکه وسعت و شعاع آن به اطراف دایره مرکزی گسترش یافته و به مرور نیز بیشتر توسعه خواهد یافت. در این مرحله گستره فعالیت‌های سازمان به تناسب تراکم حضور اعضا و عمق نفوذ و پوشش دیده‌بانان و گزارشگران به دو دایره پرحضور و کم‌حضور تقسیم می‌شود.


دایره مرکزی و پرحضور تمامی مناطق کردنشین ایران شامل چهار استان کردنشین غرب کشور، منطقه کردنشین شمال خراسان و تهران و پایتخت را دربرمی‌گیرد. دایره گسترده‌تر نیز که فعلاً حضور اعضا در آنجاها پررنگ‌ نمی‌باشد به دو بخش شرقی و غربی قابل تفکیک است. در نیم‌دایره بخش شرقی تمامی استان‌ها و مناطق ایران و در نیم‌دایره بخش غربی تمامی مناطق کردنشین خارج از مرزهای ایران زیرپوشش قرار می‌گیرد.


1. دایره مرکزی پرحضور به شش حوزه قابل تقسیم است و هرحوزه یک کمیسیون منطقه‌ای خواهد داشت شامل کمیسیون حوزه مرکزی و پایتخت، کمیسیون حوزه مکریان و آذربایجان (استان آذربایجان غربی)، کمیسیون حوزه کردستان سنه (استان کردستان)‌ کمیسیون حوزه کرماشان (استان کرمانشاه)، کمیسیون حوزه ایلام (استان ایلام) و کمیسیون حوزه شمال خراسان (استان خراسان شمالی و شمال استان خراسان رضوی).


2. نیم‌شرقی دایره گسترده به سه حوزه قابل تقسیم است، کمیسیون حوزه شمال و شمال غرب ایران،‌کمیسیون حوزه شرق و جنوب ایران و کمیسیون حوزه مرکزی ایران، کمیسیون‌های سه‌گانه پیش‌بینی شده سایر مناطق ایران است.


3. نیمه غربی دایره گسترده به سه حوزه تفکیک و سه کمیسیون را دارا خواهد بود، کمیسیون حوزه نیمه شمالی (مناطق کردنشین ترکیه)،‌ کمیسیون حوزه نیمه جنوبی (مناطق کردنشین عراق) و کمیسیون حوزه نیمه باختری (مناطق کردنشین سوریه).


4. در آینده برای حضور پراکنده اعضا در کشورهای دوردست و اعضای پشتیبان در دیگر کشورها سه کمیسیون قاره‌ای زیرعناوین کمیسیون حوزه اروپا، کمیسیون حوزه آمریکا و کامارا و کمیسیون حوزه استرالیا و اقیانوسیه درنظر گرفته می‌شود.


هرکمیسیون توسط یک هیات سه یا پنج نفره مرکب از یک دبیر و دو نایب دبیر اداره خواهد شد. صلاحیت و توانایی نامزدهای دبیری در اداره تشکیلات بررسی و تایید و پس از معرفی به رییس سازمان یا هیات جانشینی، انتخاب آنها بوسیله دبیرخانه ابلاغ و اعلام خواهد شد.


وظایف و مسئولیت‌های مدیران کمیسیون‌ها اجمالاً عبارت خواهد بود از: اداره کمیسیون، همکاری و هماهنگی مستمر با هیات اجرایی و دبیرخانه،‌ مشارکت یا معرفی اعضای فعال منطقه‌ای و دارای صلاحیت جهت همکاری و عضویت در کمیته‌های اجرایی و همکاری با کارگزاری‌های دیده‌بانان و گزارشگران، هماهنگی و تسهیل ارتباطات سازمان با نهادهای مدنی در حوزه فعالیت، جمع‌آوری اطلاعات موردلزوم در موارد مقتضی و ارائه به واحدهای سازمان و دیگر وظایفی که در آیین‌نامه اجرایی مرتبط تعیین و یا اعلام خواهد شد.

محمد صدیق کبودوند