دفتراول: سازمان های بین المللی و خانواده سازمان ملل متحد/قسمت پنجم دفتر اول
02/03/2009 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
فصل اول: سیرتاریخی پیمان‌ها و اتحادیه‌های بین‌المللی

قسمت پنجم


فصل اول: سیرتاریخی پیمان‌ها و اتحادیه‌های بین‌المللی


گفتار سوم: عصرجدید؛ معاهدات وستفالیا و کنگره وین


 


کشف قاره آمریکا در سال 1492 و تقسیم این سرزمین جدید میان اسپانیا و پرتغال و پیدایش عصر «رنسانس» در پایان قرن پانزدهم، فروریزی چارچوب قرون وسطی، فروپاشی امپراتوری مقدس، زوال و ساقطیت قدرت معنوی پاپ و امپراتورها و ایجاد کشورهای خودمختار و مستقل را در پی داشت.


سه دهه جنگ مذهبی خونین و وحشیانه میان پروتستانها و کاتولیک ها که با انعقاد معاهداتی در اکتبر 1648 در دو شهر «مونستر» و «اوزنا بورگ» در ایالات «وستفالیا» پایان یافته بود. پدیداری «اصل موازنه سیاسی» را به دنبال داشت که طبق این اصل هیچ کشوری مجاز نبود اراده خود را بر کشورهای دیگر تحمیل کند.


مردم آمریکای شمالی پس از هفت سال قیام و مبارزه، در چهارم ژوئیه 1776، استقلال خود را اعلام کردند، این استقلال از آنجا که این کشور اعتقاد راسخی به آزادی جهانی و حمایت از قواعد بین المللی داشت بسیار حائز اهمیت بود


در اروپا نیز مردم فرانسه انقلابی علیه بیدادگری و استبداد آغاز کردند که در 14 ژوئیه 1789 با فتح زندان «باستیل» به پیروزی رسید. اصول عالیه این انقلاب شامل عدالت،‌برابری افراد بشر در مقابل قانون، آزادی وجدان، آزادی فردی و الغای بردگی با صدور اعلامیه حقوق بشر در اوت همان سال توسط مجلس موسسان فرانسه به تمام اروپا و به میان تمامی ملل انتقال و اشاعه یافت.


ناپلئون بناپارت که بعد از انقلاب فرانسه زمام امور را به دست گرفته و با استقرار نظام امپراتوری و استبدادی، به تسخیر و اشغال سرزمین های هم جوار و کشورهای اروپایی پرداخته بود در جنگ «واترلو» شکست خورد. درپی شکست ناپلئون، کنگره ای در وین با شرکت تعدادی از کشورهای درگیر تشکیل و با برگزاری جلسه هایی از 18 نوامبر 1814 تا 9 ژوئن 1815 پیمان هایی منعقد گردید. از جمله عهدنامه صلح وین که به امضای کشورهای پروس، اتریش، روسیه، انگلستان، فرانسه، سوئد و پرتغال رسید.


در کنگره های وین بالغ بر 215 نفر از نمایندگان سیاسی کشورهای شرکت کننده طرح هایی را برای تعیین سرنوشت کشورهای اروپایی در کمیسیون های متعدد آماده و تصمیماتی به قرار زیر اتخاذ نمودند:


-          خلع از قدرت و تبعید ناپلئون به جزیره سنت هلمن


-          محدود کردن سرحدات فرانسه به مرزهای 1792


-          الحاق بلژیک به هلند


-          اعلام بی طرفی کشور سویس


-          بازگشت خانواده های سلطنتی اروپا به حکومت


-          آزادی کشتیرانی در رودخانه و حل مساله برده فروشی از دیگر دستاوردهای انقلاب فرانسه و کنگره های بعدی وین بود.

محمد صدیق کبودوند