بیوگرافی،فعالیت،آخرین وضعیت قضایی و جسمانی کبودوند بیوگرافی
29/08/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر

 


1- بیوگرافی:


محمدصدیق کبودوند که زادگاه وی شهر کوچک دیواندره در حوالی سنندج مرکز استان کردستان است در 22 مارس 1963 به دنیا آمد. او فرزند چهارم یک خانواده که دو برادر و سه خواهر داردپدر و مادر وی در قید حیات نیستند.


محمدصدیق کبودوند که در 14 سالگی پدرش را از دست داده تا 20 سالگی همراه مادر و خانواده اش در سنندج زندگی میکرده و پس از ازدواج در تهران سکونت گزیده است. وی هم اکنون 2 پسر و 1 دختر 18 تا 23 ساله دارد.


کبودوند در رشته های مدیریت، حسابداری و حقوق بین الملل تحصیل نموده و دارای کارشناسی مدیریت بازرگانی و کارشناسی ارشد مالی  و کارشناسی ارشد حقوق بین الملل است.


2- فعالیت های مدنی و اجتماعی:


محمدصدیق کبودوند فعالیتهای مدنی و اجتماعی خود را از همان دوران نوجوانی و جوانی آغاز نمود، او نسبت به مواضع و عملکرد حکومت مذهبی حاکم طی این سالها انتقاد و اعتراض داشته بویژه نسبت به اقداماتی که با سرکوب اقلیتهای ملی و مذهبی و آزادیهای مدنی و سیاسی و سرکوب مردم کردستان همراه بوده، مواضعی اعتراضی داشته و دارد.


محمدصدیق  کبودوند در تابستان 1997 همراه با تعدادی از فعالان ایرانی سازمان «اتحاد برای دموکراسی در ایران» را تاسیس کرد. سازمانی با مشی مسالمت آمیز مدنی برای ترویج فرهنگ دموکراسی، جنبش های مدنی و اجتماعی و مسایل و حقوق زنان گردآوری و درصدد چاپ و انتشار آن برآمد اما اجازه انتشار به وی داده نشد.


پس از آن کبودوند تلاش کرد تا مجوز و امکان انتشار نشریه ای را فراهم آورد که سرانجام پس از پنج سال دوندگی در دسامبر 2003 موفق به انتشار هفته نامه «پیام مردم» که در ابتدا گستره سراسری داشت و در زمینه های سیاسی- اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی اجازه انتشار یافته بود، به دلیل فقدان پشتوانه مالی گستره آن به تهران و استان های کردنشین محدود گردید و به دو زبان فارسی  و کردی انتشار می یافت. پیام مردم به جهت عدم پیروی از سانسورهای دستوری و دولتی و به دلیل صراحت لهجه در بیان مطالب، خیلی سریع در میان مردم محبوبیت پیدا کرد و به عنوان اولین نشریه ایرانی که گروه حقوق بشری داشت بخش عمده ای از مطالب را به موضوعات حقوق بشری آموزش و آشنایی با این حقوق، دموکراسی، حقوق زنان، حقوق اقلیتها و مردم کرد و حقوق مدنی و شهروندی اختصاص می داد.


مشی مستقلانه و عدم پیروی از سیاست های سانسور دولتی و خودسانسوری سرانجام با فشار وزارت اطلاعات محمدصدیق کبودوند مدیرمسئول و سردبیر پیام مردم در 25 ژوئن 2004 بازداشت و دادگستری کردستان دستور توقیف پیام مردم را صادر کرد.


پس از توقیف پیام مردم کبودوند با تودیع وثیقه آزاد شد و این بار با راه اندازی سایت اینترنتی پیام مردم و ایجاد وبلاگ هایی به نام رنج مردم، روزگار، روز کرد و روزنامه نگار کرد به فعالیت های خود بویژه در زمینه حقوق بشر ادامه داد. او در ادامه فعالیت های روزنامه نگاری برای اجرایی کردن ایده خود در خصوص ضرورت تاسیس انجمن های مدنی و سازمان حقوق بشری که پیشتر در هفته نامه پیام مردم و سایت ها و وبلاگ های خود به طرح آن پرداخته بود،  در 9 آوریل 2005 موجودیت سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را در تهران اعلام کرد.


سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که به همراهی و همکاری تعدادی از فعالان منطقه و همفکران ایشان شکل گرفته بود، خیلی سریع با استقبال مردم روبرو شد بطوری که بزودی 2 بخش عمده آن به نام «گزارشگران حقوق بشر کردستان» و «دیده بانان حقوق بشر کردستان» فعالیت گسترده ای در سرتاسر کردستان و حتی در درون زندانها آغاز کرند. تا آنجا که وزارت اطلاعات در گزارشی به دادستانی به این امر معترف است و می گوید: «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از ماکو در شمالی ترین نقطه مناطق کردنشین تا ایلام در جنوبی ترین منطقه کردستان در تمام شهرها و روستاها، گزارشگر، دیده بان، عضو فعال و نماینده دارد. بطوریکه اگر در کوره دهاتی «دهکده ای» کوزه آبی از دست یک زن روستایی بیفتد و بشکند این سازمان از آن مطلع می گردد.»


طی سالهای فعالیت بویژه در دوران پیش از دستگیری، بازداشت، صدور حکم حبس و اعدام، زندانی شدن فعالان مدنی، سیاسی، روزنامه نگاران و شهروندان به دار آویختن و قتل و گشودن آتش به روی تجمعات اعتراضی شهروندان در شهرها و روستاهای کردستان، تعقیب و قتل کولبران و رنجبران در مناطق مرزی کشته شدن مردم در اثر انفجار تله های مین، خشونت علیه زنان در شهر و روستا و خودکشی و خودسازی و آزار آنان و دیگر شهروندان، تهیه و تنظیم و به سازمان های حقوق بشری و رسانه های عمومی ارسال و با انجام صدها مورد مصاحبه و گفتگو با رسانه های مختلف و عمومی موارد نقض حقوق بشر را افشا و به اطلاع عموم رسانیده است. علاوه بر این صدها بیانیه، اطلاعیه، مناسبت نامه، درخواست نامه، نامه سرگشاده و پیام صادر نموده و در اغلب آنها مقام های قضایی، دولتی و کشوری را به بهبود وضعیت حقوق بشر فراخوانده است. در این باره خود آقای کبودوند در مقدمه دفتر پنجم ذیل عنوان «برای دفاع از حقوق بشر» آورده است.


این سازمان نهادی مدنی، غیرسیاسی و غیردولتی است که با تعهد به پیشبرد حقوق بشر و حمایت از آن طبق روح منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر، و اعلامیه و برنامه عمل وین، اهداف و فعالیت‌های خود را پیگیری و دنبال می‌کند.


مقاصد و فعالیت‌های اصلی این سازمان طبق اساسنامه آن عبارت است از: کوشش برای اجرا و رعایت حقوق و آزادی‌های تصریح شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق‌ها، کنوانسیون‌ها و معاهده‌های بین‌المللی حقوق بشر، پاسداری و دفاع از حقوق بشر و افشای تجاوز به آن، تلاش برای آموزش و ترویج حقوق بشر، تشویق به تحکیم روابط دوستانه میان اقوام و ملت‌ها بر مبنای سه اصل برابری، عدم تبعیض و همزیستی مسالمت‌آمیز، و تشویق به احترام به حق خودمختاری و حق تعیین سرنوشت ملیت‌ها و اقوام و ملت‌ها مطابق روح منشور حقوق بشر.


سازمان در عمل برای جلوگیری از سنگسار کردن زنان و مردان، اعدام کودکان، تقاضا برای الغای مجازات اعدام، منع شکنجه و مجازات‌های خشن و غیرانسانی،‌ منع تبعیضات جنسی و خشونت علیه زنان، منع سوءاستفاده از کودکان در هر شکل و به هر شیوه‌ایع آزادی زندانیان وجدانی و عقیدتی، تقاضا برای تشکیل دادگاه‌های صالح و عادلانه و علنی برای زندانیان سیاسی، رفع فشار و خشونت علیه افراد آسیب‌پذیرشده، منع تبعیض و نابرابری‌های ملی، قومی، زبانی و مذهبی، رفع موانع آزادی بیان و عقیده، منع برگزاری تجمعات و گردهمایی‌ها، و منع ایجاد تشکل‌ها، جمعیت‌ها، انجمن‌ها و مجامع کارگری، صنفی، مدنی و سیاسی مسالمت‌آمیز، تلاش نموده و برچیدن موانع و محدودیت‌های موجود و تطبیق قوانین حاکم با منشور حقوق بشر و استانداردهای بین‌المللی را بطور مکرر خواستار شده است.


سازمان حقوق بشر کردستان طی دوره فعالیت، توسط دیده‌بانان و گزارشگران خود، تجاوزات و تعرضات به حقوق شهروندان و تهدید حقوق بشر و موارد نقض آن را بطور روزانه یا بصورت دوره‌ای گزارش نموده و در این باره بویژه تجاوز به حقوق زنان، حقوق دستگیرشدگان و زندانیان سیاسی را از نظر دور نداشته و علاوه بر این نسبت به اعدام‌های اختصاری و خودسرانه، خشونت و ترور، وجود شکنجه، مرگ‌های مشکوک، بازداشت‌های بدون محاکمه، نابردباری‌های مذهبی، آزار و اذیت و سرکوب اقوام و اقلیت‌های ملی و زبانی و مذهبی، سرکوب آزادی بیان، سرکوب اعتراضات مدنی شهروندان و وضعیت زنان، معترض بوده و با صدور بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های متعدد و یا در مصاحبه‌ها و گفتگوهای مختلف با رسانه‌های عمومی، اعتراض ونگرانی خود را از بابت موارد مذکور بیان نموده و بارها بهبود وضعیت‌های مقتضی را درخواست کرده و موضوعات حقوقی مرتبط، دموکراسی و جامعه مدنی را کماکان مورد پیگیری قرار می‌دهد.


3. آخرین وضعیت قضایی:


محمدصدیق کبودوند که از 30 ماه پیش بازداشت و زندانی شده هم اکنون دارای 3 پرونده قضایی به قرار ذیل در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران در تهران کردستان و آذربایجان غربی است که هر 3 مورد آن با فشار و خواست و گزارش وزارت اطلاعات افتتاح و گشوده شده است.


1-3 پرونده قضایی از شعبه دوم ویژه امنیت دادگاه انقلاب اسلامی تهران که توسط شعبه 15 این دادگاه به اتهام اقدام علیه امنیت جمهوری اسلامی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به ده سال حبس و از بابت تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق ارتباط و مراوده با سازمان های بین المللی حقوق بشر و ارتباط و مکاتبه با شخص کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل متحد و گفتگو با رسانه های عمومی به یکسال حبس جمعاً به یازده سال حبس محکوم شده است که در شعبه 56 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ده سال حبس از بابت تاسیس سازمان، مورد تایید قرار گرفته و قطعی شده است.


2-3 پرونده مربوط به فعالیت روزنامه نگاری که به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در هفته نامه پیام مردم توسط شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب سنندج به یکسال حبس تعزیری، 5 سال محرومیت از روزنامه نگاری و مدیریت نشریه و ابطال پرونده انتشار پیام مردم محکوم شد که پس از تایید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران میزان محکومیت حبس در دیوان عالی کشور به 6 ماه تقلیل یافته است.


3-3 پرونده مربوط به انتشار کتابچه ای در مورد زنان و نقض حقوق آنان در ایران که در دادگاه انقلاب آذربایجان غربی مطرح و مفتوح گردیده که فعلا در مرحله بازپرسی و پیش از دادگاهی است و بلاتکلیف است.


با توجه به مراتب فوق محمدصدیق کبودوند ده سال و نیم حبس قطعی شده و یک پرونده در جریان و بلاتکلیف دارد.


4- آخرین وضعیت جسمانی


محمدصدیق کبودوند که تا پیش از بازداشت که هیچگونه سابقه بیماری نداشته، در جریان نگهداری 7 ماهه وی در سلول انفرادی و تنهایی، و وضعیت نامطلوب بهداشتی، غذایی و محیطی در زندان دچار ناراحتی های پوستی، گوارشی، کلیه و کبد شده است و به دلیل محدودیت های خاص در سلول انفرادی به طور طولانی هم اکنون با مشکل حاد کلیه و پروستات روبرو است. علاوه بر این ناراحتی فشار خون وی در دوران بازداشت تشدید گردیده و این اواخر طی دوره 7 ماهه، 2 بار با نارسایی و حمله قلبی مواجه گردیده است در این رابطه به رغم سوابق موجود در پرونده پزشکی وی در زندان، جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه طی مصاحبه ای با رسانه های داخلی وضعیت جسمانی کبودوند را حاد ندانسته و گفته بود وی دچار بیماری آنفولانزا و ناراحتی کلیه است. این درحالیست که پزشک متخصص حتی پس از مصاحبه ایشان و پس از 18 روز از وقوع عارضه قلبی کبودوند وی را مورد معاینه قرار داده و طی گزارشی که به مقامات قضایی ارسال کرده ضرورت معالجه فوری و اعزام وی به مرخصی استعلاجی را درخواست کرده بود که با مخالفت وزارت اطلاعات و معاونت امنیت دادستانی مواجه شده است.


براساس آخرین خبر دریافتی کبودوند طی روزهای چهارشنبه و شنبه 25 و 28 دیماه «در 14 و 17 ژانویه 2009» به بیمارستان دولتی قلب در خارج از زندان تحت الحفظ ماموران و با دست بند و به شکلی تحقیرآمیز و شکنجه آمیز در انظار عموم اعزام شده، و گفته می شود مسئولان پزشکی بیمارستان مذکور ضرورت آزمایشات بیشتر و بستری شدن وی را تجویز و درخواست کرده اند که موکول به موافقت مقامات امنیتی و قضایی گردیده است


 


تنظیم توسط دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان


محمد صدیق کبودوند