با تامین خواسته های برحق کبودوند مانع از اعتصاب غذای او شوید گزارش و بیانیه
29/08/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
کبودوند؛ مدافع حقوق بشر زندانی که سلامتی اش بشدت در خطر است، اعلام کرد که در اعتراض به رفتارهای غیر انسانی با او در زندان، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

http://www.iranhumanrights.org/farsi/kaboudvand25dec2008.html5 دی ماه 1387- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که محمد صدیق کبودند در اعتراض به رفتارهای غیر انسانی با او در زندان، از هفته آینده دست به اعتصاب غذا خواهد زد. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران مصرا  از مقامات خواست که   با آزاد کردن فوری آقای کبودوند برای معالجه توسط پزشکان متخصص مانع از اعتصاب غذای ایشان شوند.


  علیرغم هشدارهای متعدد در باره  در خطر بودن سلامتی  محمد صدیق کبودوند و تقاضای رسمی وکیل و خانواده ایشان برای مرخصی پزشکی،  نه تنها هیچ تغییر مثبتی در وضعیت آقای کبودوند حاصل نشده است، بلکه فشارها و رفتارهای غیر انسانی با ایشان تشدید شده است.


 خانم پری ناز باغانی حسنی؛ همسر اقای کبودوند به کمپین بین المللی حقوق بشر گفت  که آقای کبودوند در روز چهارشنبه طی تماس تلفنی به ایشان اعلام کرد  که نه تنها خواسته های برحق شان  تامین نشده بلکه رفتارهای غیر انسانی با ایشان شدت گرفته است و ایشان که مکاتبات متعددی داشته و به نتیجه نرسیده تصمیم گرفته است که از هفته آینده دست به اعتصاب غذا بزند. خانم حسنی که بشدت نگران وضعیت سلامتی آقای کبودوند است گفت که "من خیلی ناراحت و عصبی شدم و حتی دیگه نتوانستم به صحبت با ایشان ادامه بدهم. خیلی سعی کردم که ایشان را منصرف کنم چون این خطرناک ترین کاری است که ایشان ناچارشده که به آن اقدام کند، اما موفق نشدم."


 هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: "انتظار می رفت که با اطلاعاتی که از طرف وکیل، خانواده و مدافعان حقوق بشر از سراسر جهان در اختیار قوه قضائیه قرارداده شده است، مقامات سریعا برای حفظ جان و سلامتی آقای کبودوند اقدام به اعزام ایشان به بیمارستان بکنند.اما متاسفانه درست برعکس عمل شد و شدت فشارهای وارده به آقای کبودوند به جایی رسیده که ایشان برای رساندن صدای خود به مسئولین اعلام اعتصاب غذا می کند."


 محمد صدیق کبودوند؛ مدافع سرشناس حقوق بشر که به دلیل تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان در دهم تیرماه 1387 بازداشت و به ده سال زندان محکوم شد، همچنان در وضعیت کاملا خطرناک سلامتی در زندان  اوین بسر می برد. کبودوند که از ناراحتی های کلیه ومجاری ادرار، کبد، پروستات و بالا بودن فشار خون رنج می برد دو بار در زندان دچار حمله قلبی شد و علیرغم نامه های ارسالی از طرف پزشکان بهداری مبنی بر اینکه ایشان باید سریعا به بیمارستان تخصصی اعزام شود، همچنان در سلول خود نگهداری می شود.


 کبودوند در تاریخ 26 آذرماه؛ یک روز قبل از سکته مجدد قلبی، طی نامه ای به دادستانی دادگاه انقلاب اسلامی تقاضای مرخصی استعلاجی می کند تا در خارج از زندان مورد معالجه قرار گیرد. در تایخ 30 آذرماه در نامه دیگری به معاونت ویژه امنیت دادگاه انقلاب اسلامی و خطاب به آقای حداد با اشاره به وضعیت خطرناک ناشی از سکته قلبی مجدد و بیماریهای متعدد خود، مجددا خواستار مرخصی استعلاجی شده و تقاضا کرده بود که درخواست انسانی او جدی گرفته شود. همچنین در تاریخ اول دی ماه نیز ایشان طی نامه ای به رئیس زندان علاوه بر تکرار درخواستهای قبلی خود مبنی بر  مرخصی استعلاجی، به هواخوری اجباری در ساعات 6و نیم صبح با توجه به سرماخوردگی شدید ناشی از سرد بودن سلول به دلیل قطعی گاز،  وکیفیت پائین غذا که حتی در آن سوسک و حشرات نیز مشاهده شده است اعتراض می کند و توقف هواخوری اجباری صبحگاهی ، تامین چند وعده غذای گرم با کیفیت و بهداشتی در هفته را مطرح می کند.


 بدنبال نامه اعتراضی آقای کبودوند به برنامه اجباری صبحگاهی در ساعت 6 و نیم صبح، اطلاعیه ای از سوی ریاست زندان اوین صادر شد که در آن ساعت هواخوری به 5و نیم صبح؛ همزمان با اذان صبح، تغییر یافت  و برای همه زندانیان، بجز سالخوردگان و بیماران دارای گواهی معذوریت از پزشک درمانگاه، الزامی اعلام شد. همچنین به گفته خانم حسنی رفتارهای ناشایست با آقای کبودوند شدت گرفته است. ایشان به کمپین گفتند که " یک نمونه آن همین که در روز چهارشنبه چهارم دی، ماموران زندان به سلول آقای کبودوند رفته و وسایل شخصی ایشان را به هم ریختند و پرده تخت را کندند و به ایشان توهین کردند که ایشان در پشت این پرده مواد مخدر مصرف می کنند و در اعتراض آقای کبودوند افسر نگهبان ضمن توهین در حالتی قرار گرفته بود که می خواست ایشان را مورد ضرب و شتم قرار بدهد."


 کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با بیان اینکه حفظ سلامتی و جان آقای کبودوند طبق قوانین داخلی و بین المللی بر عهده مسئولین است، از مقامات خواست که  پیش از اینکه اتفاق ناگوار دیگری بیفتد، با آزاد کردن فوری آقای کبودوند مانع از اعتصاب غذای ایشان شوند.


 


محمد صدیق کبودوند