درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر گزارش و بیانیه
29/08/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر
وخامت شرایط جسمانی/ حبس خودسرانه


اطلاعات جدید


IRN 003 / 0707 / OBS 072.3


وخامت شرایط جسمانی/ حبس خودسرانه


 ۲۲ دسامبر ۲۰۰۸


برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) و "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) اطلاعات جدیدی را دریافت کرده و از شما درخواست می کند که سریعا درخصوص موارد زیر در جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایید.


 اطلاعات جدید:


برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که آقای محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و دبیر سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان (RMMK)، در زمانی که در حبس خودسرانه بسر می برده متحمل حمله قلبی شده و اکنون نیاز فوری به درمان پزشکی دارد.


 با توجه به اطلاعات به دست آمده، آقای محمد صدیق کبودوند روز ۱۷ دسامبر ۲۰۰۸ در داخل سلولش در زندان اوین دچار حمله قلبی شد و از این پس جان او در خطر می باشد. آقای کبودوند روز ۱۹ مه ۲۰۰۸ نیز دچار حمله قلبی شده بود. پزشکان زندان طی نامه ای به مسؤولان قضایی اعلام کردند که آقای کبودوند نیاز فوری به مداوای پزشکی تخصصی در خارج از زندان دارد، ولی مسؤولان تاکنون هیچ گونه اقدامی در این زمینه انجام نداده اند. او در اوایل ماه دسامبر ۲۰۰۸ توسط پزشکان زندان مورد معاینه قرار گرفت و در نتیجه معاینه نوشته شده که وی سرگیجه دارد و فشار خون او ثابت نیست و اینکه اختلالات مربوط به کلیه ها و پروستات او رو به وخامت است.


 برنامه نظارت مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت جسمانی آقای کبودوند اعلام می دارد و از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد که هرچه سریعتر امکان برخورداری او از مداوای پزشکی در خارج از زندان را به وجود آورند.


 برنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده است تا "بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر حفظ کند". قابل ذکر است که ایران روی این واقعیت تأکید نموده که "تلاش هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام می دهد". برنامه نظارت به منظور اطمینان بخشیدن به واقعیت ادامه این تلاش ها، از جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا براساس استانداردهای بین المللی حقوق بشر عمل کند.


 اطلاعات اولیه:


آقای کبودوند در تاریخ اول ژوئیه ۲۰۰۷ دستگیر و بلافاصله به زندان اوین در تهران منتقل شد. این درحالی بود که تا آن لحظه هیچ دلیلی برای بازداشت او مشخص نشده بود. منزل وی متعاقباً مورد بازرسی قرار گرفت و برخی از وسایل شخصی او، اعم از اسناد، کتاب، کامپیوتر، سی دی، فیلم،... توسط عوامل دفتر دادستانی انقلاب توقیف شد.


 آقای کبودوند در اواخر ماه مه ۲۰۰۸ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به جرم "تأسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان (RMMK) و اقدام برضد امنیت کشور" به ده سال زندان و همچنین یک سال حبس تعلیقی به جرم "تبلیغ برضد نظام" محکوم گردید.


 شعبه تجدیدنظر دادگاه انقلاب تهران روز ۲۸ اکتبر ۲۰۰۸ حکم محکومیت وی را تأیید نمود.


 این درحالی است که آقای محمد صدیق کبودوند در سال ۲۰۰۶ به دلیل تعهدش نسبت به دفاع از حقوق بشر و همچنین چاپ چندین مقاله در دفاع از حقوق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کردها در روزنامه کردزبان "پیام مردم کردستان" به یک سال حبس تعلیقی و ۵ سال محرومیت از فعالیت های روزنامه نگاری محکوم شده بود. آقای کبودوند سردبیر این روزنامه بود.


 اقدامات فوری مورد درخواست:


از شما خواهشمندیم که هر چه سریعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زیر باخبر سازید:


 ۱. تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی آقای محمد صدیق کبودوند را تضمین کنند و اطمینان دهند که او از هرگونه مداوای پزشکی برخوردار خواهد شد.


 ۲. هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی آقای کبودوند را آزاد کنند، زیرا حبس او کاملاً خودسرانه است.


 ۳. سریعا به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران و همچنین آقای محمد صدیق کبودوند پایان دهند.


 ۴. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع کل سازمان ملل در تاریخ ٩ دسامبر ۱٩٩۸، احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به ویژه ماده اول آن که می گوید: "هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در سطوح ملی و یا بین المللی اقدام به حمایت از حقوق بشر کند و آزادی های اصلی را تحقق بخشد" و همچنین ماده ۵ بند دوم که می گوید: "هر شخصی به منظور ارتقاء و حمایت از حقوق بشر و آزادی های اصلی این حق را دارد که به صورت فردی یا گروهی به تأسیس، عضویت و شرکت در انجمن ها، گروه ها و سازمان های غیردولتی اقدام کند" و همچنین ماده ۱۲ قسمت دوم که می گوید: "دولت باید کلیه تدابیر لازم را انجام دهد تا حمایت فردی و گروهی همه کس در برابر خشونت، تهدید، تعقیب، اقدامات تلافی جویانه، فشار، تبعیض های منفی شخصی و یا قانونی و هرگونه اقدام مستبدانه دیگری که به دنبال اقدامات مشروع و قانونی این اشخاص براساس این اعلامیه انجام شده، توسط مراجع ذیصلاح تضمین گردد".


 ۵. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که در زمینه حقوق بشر فعالیت می کنند و ایران نیز آنها را به رسمیت می شناسد رعایت خواهند شد.


 رونوشت:


- رهبر انقلاب اسلامی، جناب آیت الله سیدعلی خامنه ای.


- ریاست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.


- ریاست دادگستری، جناب آقای محمود هاشمی شاهرودی.


- وزیر امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.


- نماینده جمهوری اسلامی ایران در سوئیس.


- سفیر ایران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.


 لطفا رونوشت این نامه را به دیگر نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی در دیگر کشورها نیز ارسال فرمایید.


 پاریس – ژنو، ۲۲ دسامبر ۲۰۰۸


 لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص این درخواست ها مطلع فرمایید.


 برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" (FIDH) و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتیبانی همه جانبه از این افراد در زمان نیاز می باشد.


 برنامه نظارت، همچنین برنده جایزه حقوق بشر در سال ۱۹۹۸ از کشور فرانسه است.


محمد صدیق کبودوند