زندگی محمد صدیق کبودوند؛ مدافع حقوق بشر زندانی در خطر است گزارش و بیانیه
29/08/2010 Larger FontFont SizeSmaller Font ارسال خبر به دنباله ارسال خبر به بالاترین ارسال خبر به توییتر ارسال خبر به فیسبوک Bookmark and Share ارسال خبر به دوستان چاپ خبر


http://www.iranhumanrights.org/farsi/releasekaboudvand.htmlکبودنددر زندان  دچار دومین حمله قلبی شد.


  30 آذر ماه 1387- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات قضایی خواستار آزادی فوری محمد صدیق کبودند؛ مدافع حقوق بشر زندانی شد، تا در خارج از زندان مورد درمان فوری قرار گیرد. در سحرگاه روز بیست و هفتم آذرماه 1387، کبودوند در داخل سلول خود در زندان اوین دچار حمله قلبی شد و در حال حاضر نیز در وضعیت خطرناکی قرار دارد.


  هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: "در درجه اول کبودند اساسا نباید بخاطر  فعالیتهای مسالمت آمیز حقوق بشری خود در زندان باشد. در حال حاضر هم که بی دلیل در زندان است، در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارد و مقامات ایرانی مسئولیت کامل حفظ سلامتی و جان او را بر عهده دارند."


  محمد صدیق کبودوند؛ مدافع سرشناس حقوق بشر در ایران و موسس سازمان حقوق بشر در کردستان است.  او در حال حاضر در اجرای 10 سال حکم زندان، در حبس بسر می برد. او فقط بخاطر فعالیتهای حقوق بشری محاکمه شده است.


  پری ناز باغبان حسنی؛ همسر کبودوند، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که آخرین تماس او با کبودوند در روز بیست و ششم آذر ماه بوده است. کبودوند در این تماس گفته بود که بشدت بیمار است و دچار عفونت کلیه و آنفلوانزا شده است. در صبح روز هفدهم آذرماه به خانم پری ناز حسنی  از طرف یکی از زندانیان تلفن می شود و به او اطلاع داده می شود که آقای کبودوند در نیمه های شب دچار حمله قلبی شده است. پیش از این نیز آقای کبودوند در تاریخ سی ام اردیبهشت ماه 1387 در زندان دچار حمله قلبی شده بود.


  محمد صدیق کبودوند در مکالمه تلفنی خود با همسرش در تاریخ بیست و ششم آذر ماه گفته بود که پزشکان زندان اوین از وضعیت قلب، بالا بودن فشار خون،عفونت کلیه و وضعیت  پروستات ایشان ابراز نگرانی کرده اند. همسر ایشان به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که خانواده کبودوند سابقه بیماری قلبی دارند و پدر و مادر ایشان هر دو بخاطر حمله قلبی فوت کردند و خواهران ایشان هر کدام یکبار دچار حمله قلبی شده اند.


  به گفته خانم پری ناز حسنی پزشکان زندان به مقامات قضایی نامه نوشتند و اعلام کردند که آقای کبودوند نیاز به مراقبتهای فوری تخصصی در خارج از زندان دارد، اما مقامات قضایی هنوز هیچ کاری در این مورد نکرده اند.


  خانم حسنی همچنین خاطر نشان کردند که با توجه به اینکه زمستان است و سیستم گرمایش زندان دچار اشکال است همه زندانیان در معرض سرمای شدید قرار دارند.


  محمد صدیق کبودوند علاوه بر اینکه موسس سازمان حقوق بشر در کردستان است، سردبیر و صاحب امتیاز هفته نامه پیام مردم است که قبلا توقیف شده بود و ایشان از سردبیری و صاحب امتیازی آن منع شده بود.  پس از تاسیس سازمان حقوق بشر در کردستان در تاریخ 21 فروردین ماه 1383، بسرعت به منبع خبری و اطلاعاتی موضوعات مختلف حقوق بشر تبدیل شد.


  کبودوند همچنین کمپین مسالمت آمیز حقوق بشر را در سطح محلی و ملی با مقامات ایرانی هدایت می کرد تا توجه آنها را به وسعت نقض حقوق بشر در کردستان جلب کند. سازمان حقوق بشر در کردستان به حدی رشد کرد که 200 تن از گزارشکران محلی را در سراسر منطقه کردستان ایران در برگرفت و آنها را قادر ساخت که گزارشهای بموقع و جزئی از سراسر منطقه ارائه کنند. آقای کبودوند با تاسیس سازمان حقوق بشر در کردستان   تاثیر بسزایی در ایجاد یک شبکه جامعه مدنی در میان جوانان و فعالان کردستان داشت. ایشان با تاسیس این سازمان و انتشار پیام مردم در شکوفایی جامعه مدنی درکردستان ایران نقش بسیار مهمی ایفا کرد.


  ماموران امنیتی آقای کبودوند را در تاریخ دهم تیرماه سال 1386 بازداشت و سپس او را به خانه اش بردند تا آن را تفتیش کنند. سپس او به زندان اوین بند 209 منتقل شد که تحت مدیریت وزارت اطلاعات است. کبودوند را به مدت 5 ماه در سلول انفرادی نگه داشتند.


  محمد صدیق کبودوند به "اقدام علیه امنیت ملی از طریق تاسیس سازمان حقوق بشر کردستان"، "تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار اخبار"، "مخالفت با قانون مجازات اسلامی از طریق انتشار اخبارمجازاتی از جمله سنگسار واعدام" و "دفاع از زندانیان سیاسی" متهم شد و به ده سال زندان محکوم شد.


  هادی قائمی؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در این مورد تاکید کرد که "این اصلا قابل پذیرش نیست که آقای کبودند را بخاطر فعالیت فقط در حوزه حقوق بشر زندانی کنند. حالا هم که با وضعیتی که ایشان سلامتی اش در خطر است، مقامات ایرانی قطعا ملزمند که  هر چه زودتراو را آزاد کنند و به حبس او پایان بدهند."


 


محمد صدیق کبودوند